Edukacja

Logo Zespołu Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy
Logo Zespołu Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

Powrót do przyszłości

Trzech uczniów III klasy Gimnazjum Nr 42, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Nr 33 w Bydgoszczy (szkoła szpitalna), zostało laureatami w kategorii grupowej oraz indywidualnej w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Inicjatyw pt. „Powrót do przyszłości”.

 

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 16 lutego 2017 roku na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1. Gościem honorowym był Pan Andrzej Gralak – przedstawiciel z ramienia Krajowego Stowarzyszenia Inicjatyw. Konkurs był finansowany ze środków KSI oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nagrodami w kategorii grupowej dla uczestników były tablety, a dla opiekuna laptop. W kategorii indywidualnej zwycięzcom wręczono bony do sieci Empik w kwocie 150 zł oraz albumy przyrodnicze. Opiekunem konkursu była p. Bożena Gęborys – nauczyciel geografii i biologii w ZS Nr 33 w Bydgoszczy. Istotą konkursu było przygotowanie filmu oraz prezentacji multimedialnej przedstawiającej wizję gospodarstwa rolnego sprzyjającego środowisku w 2050 roku.

 

Celem  konkursu było uzmysłowienie, jak ważne jest odkrycie uśpionej i pierwotnej miłości do przyrody. Z miłością idzie w parze również szacunek. Poprzez szacunek do otaczającego świata możemy uwrażliwiać nas ludzi, na każdy element przyrody i uzmysławiać, że bez niej nie bylibyśmy w stanie istnieć. Jeżeli coś pokochamy, to na pewno nie pozwolimy tego zniszczyć. Współczesny obraz świata jest niezwykle zróżnicowany pod wieloma względami. O tym, że Ziemia nie jest w najlepszej kondycji dowiadujemy się codziennie z mediów. Klęski żywiołowe, globalne ocieplenie, wyniszczona flora i fauna – to wszystko sprawia, że człowiek zaczął intensywniej zastanawiać się nad kondycją naszej planety. Czy grozi nam katastrofa, kryzys demograficzny, żywnościowy, surowcowy lub ekologiczny? Jak liczną populację ludzką może wyżywić Ziemia? Czy zagraża nam nadmierne ocieplenie klimatu? Są to tylko nieliczne z pytań stawianych coraz częściej przez naukowców. Do działań pedagogów, nauczycieli, edukatorów należy przede wszystkim kształtowanie zachowań proekologicznych na rzecz przyrody oraz pogłębianie świadomości ekologicznej wszystkich mieszkańców Ziemi. Współczesna szkoła powinna uzmysławiać uczniom te globalne zagrożenia, aby następne pokolenia mogły żyć zdrowo i bezpiecznie, ponieważ Ziemia, na której żyjemy, jest jedyna i niepowtarzalna, jest ewenementem w otaczającym nas wszechświecie. Dodatkowym elementem pracy związanym z realizacją konkursu była dobra zabawa, która czyni nas nie tylko szczęśliwszymi, pełnymi pozytywnej energii, ale przede wszystkim bogatszymi o nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności.

 

Udział i zwycięstwo w konkursie sprawiło ogromną radość naszym uczniom, a także miało niezwykłe znaczenie terapeutyczne, z uwagi na długi okres hospitalizacji.

 

Opracowała: Bożena Gęborys

Zdjęcia: Wojciech Franków

http://www.zs33.bydgoszcz.pl/

 

Zespół Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Nagrody uzyskane przez uczestników konkursu pt. Powrót do przyszłościPodziękowania przygotowane przez uczestników konkursuPrzemówienie Pani Alicji Cierżnickiej Vicedyrektora ZS Nr 33 w BydgoszczyWręczenie nagrody przez Pana Andrzeja Gralaka opiekunowi konkursu