Edukacja

Logotyp Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy

„Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” – kampania społeczna w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2017

Dyrekcja Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus serdecznie zapraszają w dniach 15-22.10.2017 do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2017 pt.: Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”.

 

PATRONAT HONOROWY:

Minister Edukacji Narodowej

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty

 

PATRONAT MEDIALNY:

Gazeta Pomorska

 

Celem akcji jest

  • Kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo
  • Zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku
  • Przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów
  • Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo
  • Włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do akcji „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” poprzez przeprowadzenie w swojej placówce zajęć z dziećmi i młodzieżą (np. pogadanek, apelu, lekcji wychowawczych, prezentacji itp.) na temat potrzeb i możliwości osób niewidomych i słabowidzących lub udział w wydarzeniach zaproponowanych w programie przygotowanym przez organizatora. Potwierdzenie uczestnictwa w akcji sprawozdaniem (formularz sprawozdania na stronie organizatora), pozwoli Państwa placówce uzyskać certyfikat „SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”.

Prosimy o przesyłanie sprawozdań do 31 października 2017 r. na adres e-mail: soswnr1@braille.bydgoszcz.pl

Lista szkół, które nadeślą sprawozdania i otrzymają certyfikat zostanie zamieszczona na stronie internetowej Ośrodka Braille’a. Uroczyste wręczenie wyróżnień nastąpi na początku grudnia 2017 r.

Program (a w nim między innymi projekcje filmowe w Koszalinie, Sopocie, Gdańsku, Olsztynie, Toruniu i Bydgoszczy) oraz propozycje materiałów do wykorzystania na zajęciach w Międzynarodowym Dniu Białej Laski są dostępne na stronie: www.braille.bydgoszcz.pl

…………………………………….

Prosimy o zapoznanie uczniów z listem do nich skierowanym:

Bydgoszcz,15 października 2017r.

Drogie Koleżanki i Koledzy!

Piszę do Was w imieniu moich koleżanek i kolegów z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy.

Jesteśmy uczniami niewidomymi i słabowidzącymi w różnym wieku, uczęszczającymi do szkół w tej placówce. Pierwszy list napisałem do Was trzy lata temu. Dotarł on do szkół województwa kujawsko-pomorskiego, bo najwięcej osób w mojej szkole jest z tego regionu. Doszliśmy do wniosku, że pora pomyśleć o uczniach pochodzących z dalszych terenów.

Pragniemy zwiększyć grono naszych przyjaciół, więc list wysyłamy w tym roku jeszcze do szkół z województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Do „Ośrodka” trafiamy w różnym wieku, gdyż problemy ze wzrokiem pojawiają się u każdego w innym czasie i z wielu przyczyn. Tutaj uczymy się pisma punktowego, które jest oparte na systemie Louisa Braille’a (to on je wymyślił), chociaż coraz częściej sięgamy po komputery i laptopy. Specjalne klawiatury dla osób niewidomych sprawią, że będziecie mogli przeczytać nasz list w czarnym druku. Uczymy się wykorzystując wiele innych specjalnych przystosowań. Współczesne wynalazki bardzo ułatwiają osobom z problemami wzrokowymi naukę i kontakt ze światem.

W „Ośrodku” prowadzimy aktywne życie. Jeździmy na rowerach, gramy w kręgle, pływamy, tańczymy, chodzimy do kina, muzeum, korzystamy z audiodeskrypcji, a niektórzy nawet grają w teatrze. Mamy tutaj wielu tyflopedagogów, nauczycieli, wychowawców, rehabilitantów i rewalidantów. Pod ich okiem uczymy się samodzielności, pokonujemy swoje ograniczenia.

Osoby, które nie są z Bydgoszczy, mieszkają w internacie znajdującym się w Ośrodku. Kończymy różne typy szkół i zdobywamy zawody np. masażysty, a od września kelnera! Zdajemy też maturę. Z powodzeniem kończymy studia.

W „Ośrodku” zaczynamy wierzyć w siebie i to chyba jest najmocniejsza strona naszej szkoły.

Jak już pisałem wcześniej, w naszej szkole mamy wiele koleżanek i kolegów, z którymi uczymy się i spędzamy wolny czas. Martwimy się, co będzie, kiedy skończymy szkołę, czy będziemy mogli żyć dalej tak aktywnie jak tutaj. Trochę się obawiamy, co nas spotka, bo jesteśmy niewidomi, niektórzy słabowidzący. Będzie nam wówczas potrzebna Wasza pomoc. Po powrocie do swojej miejscowości, każdy z nas zostanie sam ze swoimi problemami i może powie: Proszę, „Zobacz mnie, ja Ciebie nie mogę”.

W poprzednich listach zwracałem się z prośbą o przybliżenie problemów osób niewidomych i zrozumienie ich sytuacji, czyli zauważenie, że w otoczeniu istnieją ludzie, którzy inaczej postrzegają świat. W wielu szkołach, w miesiącu październiku poprzednich lat, przeprowadzono bardzo ciekawe zajęcia i spotkania, między innymi o tym, jak pomagać.

Postanowiliśmy więc ponownie zwrócić się do Was.

Poświęćcie nam parę minut 15 października.

Porozmawiajcie z kolegami, nauczycielami, rodzicami o możliwościach i potrzebach osób z dysfunkcją wzroku w Międzynarodowym Dniu Białej Laski.

Adam i Inni Uczniowie

Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej

w Bydgoszczy

 

Tekst i foto: Jacek Knychała

 

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa  Kujawsko-Pomorskiego.

www.braille.bydgoszcz.pl

 Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).

 

Toruń - Międzynarodowy Dzień Białej Laski 2017, FOTO Jacek Knychała