Edukacja

Fragment plakatu

Rusza Astro-Szkoła

Wirtualna wyprawa na Marsa, przyroda Plutona i jego księżyców, tajemnica obłoków srebrzystych czy sztuka astro krajobrazu. To tylko niektóre elementy Astro-Szkoły cyklu spotkań z astronomią popularną o bardzo różnorodnej tematyce.  Już 24 listopada w Kruszwicy pierwsze zajęcia.

 

Po cyklu Prelekcji Kopernikańskich „Jak Kopernik odkrył niebo?” w kujawsko-pomorskich Astrobazach z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu rusza kolejna propozycja dla mieszkańców regionu dotycząca popularyzacji astronomii i nauk ścisłych.

 

Astro-Szkoła to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę polegająca na porzuceniu konwencji wykładu i zastąpieniu go żywą lekcją astronomii popularnej przy wykorzystaniu potencjału Astrobaz. Zajęcia ilustrowane multimediami będą miały interdyscyplinarny charakter, a uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnorodnymi wątkami związanymi z fotografią, optyką atmosferyczną czy historią nauki.

 

Prelekcjom towarzyszyć będzie autorska, mobilna wystawa astrofotografii ukazujących piękno nieba gwiaździstego nad Pomorzem i Kujawami. 

 

Zajęcia Astro-Szkoły odbędą się w miejscowościach, w których znajduje się przyszkolne obserwatorium Astrobaza Kopernik. Chodzi o to, aby zajęcia przyciągnęły nie tylko młodzież szkolną, ale możliwie jak najwięcej zainteresowanych mieszkańców danej okolicy.

 

Harmonogram spotkań:

KRUSZWICA – 24 listopada – Gimnazjum nr 1 (ul. Kujawska 22)

UNISŁAW – 9 grudnia – Zespół Szkół (ul. Lipowa 31)

INOWROCŁAW – 14 grudnia  – I LO im. Jana Kasprowicza (ul. 3 Maja 11/13)

W 2016 roku planujemy kolejne spotkania z Astro-Szkołą.

 

Spotkania poprowadzi Piotr Majewski –  członek Rady Programowej projektu ASTROBAZA KOPERNIK, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz Polskiego Radia PiK, autor licznych publikacji radiowych, telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej. 

 

Zadanie jest realizowane przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i finansowane w ramach Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Plakat z harmonogramem