Aktualności

Turyści podczas zwiedzania Grudziądza, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Turyści podczas zwiedzania Grudziądza, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Nasi turyści w liczbach

Kujawsko-Pomorskie zajmuje drugą pozycję w kraju pod względem długości przebywania turysty w obiekcie noclegowym (przeciętnie 3,3 dnia). Jesteśmy też na trzeciej pozycji jeśli chodzi o wykorzystanie tego typu miejsc (43,5 procent). W Światowym Dniu Turystyki prezentujemy liczby na temat ruchu turystycznego w naszym województwie.

 

– Przemysł turystyczny to jedna z tych gałęzi gospodarki, na które stawiamy. Należy się cieszyć, że podejmowane w tej sferze działania procentują – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Turystyczna baza noclegowa w Kujawsko-Pomorskiem to blisko 400 obiektów (wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 2,5 proc., co daje nam piąte miejsce w kraju), z czego nieco ponad 300 całorocznych; 186 z nich to hotele. Wszystkie razem dysponują 30 tysiącami miejsc (wzrost o 1,7 proc.).

 

Najwięcej hoteli i pensjonatów (51) posiada powiat aleksandrowski, na co podstawowy wpływ ma Ciechocinek, turystyczna perła regionu. Kolejne miejsca zajmują Toruń (46) i Bydgoszcz (39). Odwiedzający województwo najczęściej zatrzymują się jednak w Toruniu (w ubiegłym roku 350 tys., 30 proc. noclegów) i Bydgoszczy (190 tys., 16 proc.). a Ciechocinek i okolice (150 tys., 12 proc.) wybierają dopiero w trzeciej kolejności. Na miejscu czwartym plasuje się Inowrocław – 65 tys., 5,5 proc.

 

W ubiegłym roku z gościny w którymś z naszych ośrodków hotelowych lub turystycznych skorzystało 1,2 miliona turystów, o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej (850 tys. osób, 70 proc.) wybierali łóżko w którymś z hoteli.  

 

Chętnie odwiedzają nas też turyści zagraniczni, którzy stanowili w ubiegłym roku 10 proc. wszystkich naszych gości. W liczbach bezwzględnych oznacza to 120 tys. (o blisko 9 proc. więcej niż w roku 2015) obcokrajowców, którzy spacerowali pod tężniami w Ciechocinku, obejrzeli starówkę w Toruniu lub podziwiali piękno natury w Borach Tucholskich czy na Pojezierzu Brodnickim. Największą grupę stanowili obywatele krajów Unii Europejskiej (74 proc.), w tym Niemcy (prawie 30 proc.), kolejni na liście są Brytyjczycy (7,7 proc.) i Francuzi (5,8 proc.). I oni najczęściej zatrzymywali się w hotelach (86 proc., wzrost rok do roku o 7,6 proc.).

 

(Wszystkie dane za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy.)

 

Infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy z okazji Światowego Dnia Turystyki

Opracowanie „Turystyka w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 września 2017 r.