Zdrowie

W Światowym Dniu Zdrowia o bezpieczeństwie żywności

W Światowym Dniu Zdrowia o bezpieczeństwie żywności

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, odpowiadając na apel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), organizuje w dniu 8 kwietnia br. o godz. 10.00 (Plac Teatralny 2, sala patio I piętro) spotkanie edukacyjne dotyczące m.in. zasad postępowania z żywnością na etapie przechowywania, dystrybucji i konsumpcji. Jeden z wykładów poświęcony będzie także roli żywienia w zapobieganiu nowotworom przewodu pokarmowego.

 

Corocznie, 7 kwietnia, organizowana jest globalna kampania zwracająca uwagę na konkretny problem zdrowotny, uznany przez WHO za istotny dla całego świata. W 2015 r. hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Bezpieczeństwo żywności”. Bezpieczeństwo żywności to obszar działań związanych ze zdrowiem publicznym mających na celu zapewnienie konsumentom ochrony przed ryzykiem zatrucia żywności i chorobami przenoszonymi drogą pokarmową. Niebezpieczna żywność może bowiem prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, tj. biegunki, choroby wirusowe, zaburzenia rozwoju i nowotwory. Na niebezpieczeństwo narażeni są wszyscy, zwłaszcza niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Stale pojawiają się nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności. Intensyfikacja i uprzemysłowienie produkcji rolnej i zwierzęcej w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność stwarza zarówno szanse, jak i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywności. Wyzwania te nakładają większą odpowiedzialność na producentów, dystrybutorów i  personel pracujący przy przygotowywaniu żywności. Światowy Dzień Zdrowia 2015 to również okazja do uświadomienia, iż zapewnienie dostępu do wystarczającej ilości bezpiecznej, ale także odpowiedniej pod względem wartości odżywczych żywności ma kluczowe znaczenie dla naszego życia i dobrego stanu zdrowia. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo żywności, żywienie i bezpieczeństwo żywnościowe są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

 

Współorganizatorami spotkania są Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.

 

Program spotkania tutaj