Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Marianna Popiełuszko

Marianna Popiełuszko, autor obrazu - Klaudia Julia Zielińska
Marianna Popiełuszko, autor obrazu - Klaudia Julia Zielińska
 
 
Informacja o uroczystości nadania tytułu:
 
Podczas piątkowej (7 czerwca 2013r.) uroczystej sesji Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przyjęła tytuł honorowej obywatelki naszego regionu. W posiedzeniu, zwołanym z okazji Święta Województwa, uczestniczyli także inni zaproszeni goście, reprezentanci świata polityki i samorządowcy oraz przedstawiciele hierarchii Kościoła katolickiego i władz rektorskich kujawsko-pomorskich wyższych uczelni.
 
 
- „Darem Bożym jest życie, ale również śmierć na tej ziemi” – zwróciła się Pani do mnie tymi słowami wczoraj podczas powitania. (...) Jest głęboka mądrość w tych słowach, nie tylko dla ludzi głębokiej wiary, że śmierć nie musi oznaczać końca, może być darem dla innych, dać nowe życie. I za to świadectwo my, którym na nowo jest dane tę prawdę poznać i przyjąć,  dziś pragniemy okazać wdzięczność i podziękowanie – mówił w swym wystąpieniu, zwracając się do Marianny Popiełuszko, marszałek Piotr Całbecki.
 

Uroczysta sesja rozpoczęła się częścią związaną z obchodami Roku Mikołaja Kopernika w naszym województwie. W tej części spotkania wystąpił prof. dr hab. Janusz Małłek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który wygłosił odczyt „Działalność publiczna Mikołaja Kopernika”.


Zgodnie z wieloletnią tradycją pięć placówek oświatowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego otrzymało symboliczne insygnia województwa, flagi i płaskorzeźby z herbem województwa. Tym razem były to instytucje noszące imię sławnego toruńskiego astronoma: Przedszkole Miejskie Nr 13 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złotnikach Kujawskich w powiecie inowrocławskim, Gimnazjum  im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim w powiecie brodnickim, Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Bydgoszczy i Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu.


Podczas sesji odbyła się też ceremonia wręczenia przyznanych przez sejmik nagród Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae przedstawicielom Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego im. Mikołaja Kopernika. Czytaj też Stella Copernicana dla kujawsko-pomorskich harcerzy.

  • Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego tutaj.
  • Wystąpienie przewodniczącej sejmiku Doroty Jakuty tutaj.

 

Po posiedzeniu radni, członkowie zarządu województwa i zaproszeni goście, a także licznie przybyli mieszkańcy regionu uczestniczyli w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w intencji regionu w toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Kancelaria Sejmiku
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
 
 

 
 
 
Marianna Popiełuszko - kartka
 
 
Fot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.plFot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone