Aktualności

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel Pach
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel Pach

Park etnograficzny w Wielkiej Nieszawce zaprasza

Zapraszamy do odwiedzenia poświęconego menonitom (olędrom) parku etnograficznego w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim. To nasza nowa, oryginalna atrakcja turystyczna. Przeprowadzoną z dużą dbałością o szczegóły rekonstrukcję menonickiej wsi sfinansował samorząd województwa.

– Lokalizacja skansenu została wybrana nieprzypadkowo. Historia Wielkiej Nieszawki jest ściśle związana z osadnictwem olęderskim. Jeszcze w początkach XX wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności. W parku zgromadzono najcenniejsze zachowane do dziś przykłady charakterystycznej dla tej zbiorowości architektury – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Pierwsi olęderscy osadnicy, wyznawcy jednego z surowych odłamów protestantyzmu, byli uchodźcami religijnymi z zachodu Europy, przede wszystkim z Holandii, którzy w XVI wieku znaleźli schronienie w naszym kraju. Do Polski przynieśli m.in. wysoką kulturę rolną i praktykę wiejskiej samoorganizacji społecznej.

Położony przy ul. Menonitów 14 park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły. Pierwszym z odtworzonych obiektów była drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, kolejnym będąca wysokiej klasy zabytkiem zagroda olędrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim. Imponująco prezentuje się zagroda z Kaniczek w Pomorskiem (rok budowy 1757), z charakterystycznymi podcieniami, piękną proporcją spadzistego dachu i malowanymi okiennicami. Jako jedne z ostatnich zmontowano spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (pow. świecki) i stodołę z Wielkiego Wełcza (pow. grudziądzki). Z dbałością o szczegóły odtworzono wnętrza. Są tu też pola i sady, a w sąsiedztwie uporządkowany cmentarz, który był wykorzystywany jeszcze w 1945 roku.

Zobacz:

Pierwszy i jedyny jak na razie w Polsce Olęderski Park Etnograficzny powstał dzięki porozumieniu samorządowych władz województwa, Muzeum Etnograficznego w Toruniu (MET) i gminy Wielka Nieszawka. Projekt sfinansował samorząd województwa (6,2 mln złotych, 97 proc. kosztów); wkład gminy to warta 150 tys. złotych ziemia, na której postawiono zrekonstruowaną wioskę.

Informacje na temat zwiedzania na stronie MET

Biuro Prasowe  Urzędu Marszałkowskiego

16 sierpnia 2018 r.

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel PachOlenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, fot. Daniel Pach