Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Nowe miejsca dla maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs o dofinansowanie projektów w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym podzielił środki na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. To wsparcie na utworzenie blisko 1000 miejsc dla maluchów, głównie w żłobkach, ale także w klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów.

 

- Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Dzięki realizacji tych projektów zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Na dofinansowanie projektów przeznaczono ponad 33 miliony złotych. Najwięcej miejsc dla maluchów, bo aż 360 utworzonych zostanie w Bydgoszczy, ponad 280 w Toruniu oraz 70 we Włocławku. Wiele z nich powstanie również na obszarach wiejskich.

 

W ramach projektów zatwierdzonych do dofinansowania zaplanowano utworzenie nowych miejsc w 20 żłobkach oraz w 5 w klubach dziecięcych - to mniejsze i bardziej kameralne placówki, przeznaczone maksymalnie dla 30 podopiecznych. W jednym projekcie opieka nad dziećmi świadczona będzie przez dziennych opiekunów - to forma opieki sprawowanej w warunkach domowych, a jej czas może być efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców. Jeden dzienny opiekun może sprawować opiekę maksymalnie nad piątką dzieci.

 

Lista projektów

 

Wcześniej marszałkowskie środki z RPO trafiły na realizację 26 tego typu projektów. Powstały 533 nowe miejsca w żłobkach, 81 miejsc opieki u dziennych opiekunów i 25 miejsc w klubach dziecięcych. Więcej.

 

Kolejną formą wspierania rodziców najmłodszych dzieci w powrocie do życia zawodowego są vouchery na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku lub wynajęcia niani. Dofinansowanie może wynieść nawet 800 złotych miesięcznie. Ze wsparcia skorzystało do tej pory 1,7 tysiąca rodzin z regionu. Trwa kolejny konkurs w ramach naszego RPO, w którym zarząd województwa wyłoni podmioty odpowiedzialne za realizację tego rodzaju projektów. Ze wsparcia skorzysta co najmniej 1,5 tysiąca rodzin. Więcej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2018 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone