Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Edukacja
  • „Korczak” partnerem międzynarodowego projektu

„Korczak” partnerem międzynarodowego projektu

Logotyp KPSOSW im. J. Korczaka w Toruniu

Z końcem minionego roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu  zakończył działania w ramach międzynarodowego, polsko-gruzińskiego,  projektu „Razem możemy więcej”, w którym KP SOSW był oficjalnym partnerem.

 

Projekt realizowany był przez toruńską Fundację VERDA, a współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa 2018” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu  „RITA – przemiany w regionie”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Pozostali partnerzy „Razem możemy więcej” to, po stronie polskiej, Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych  ARKADIA oraz, po stronie gruzińskiej, Dzienne Centrum dla Dzieci Niepełnosprawnych NERGEBI i Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób z Niepełnosprawnościami  HANGI, które znajdują się w mieście Zugdidi w północno-zachodniej części kraju.  

 

Obszar działań, w które w ramach partnerstwa włączył się KP SOSW, dotyczył organizacji szkoleń dla strony gruzińskiej oraz przygotowania projektu i wyposażenia Dziennego Centrum NERGEBI w specjalistyczny sprzęt. Szkolenia dla nauczycieli z Gruzji odbywały się w toruńskiej placówce oraz na miejscu w Centrum NERGEBI, a prowadzili je doświadczeni nauczyciele – oligofrenopedagodzy z naszej placówki. Zakres szkoleń obejmował: logopedię, socjoterapię, muzykoterapię, terapię z elementami Integracji Sensorycznej, obsługę tablicy multimedialnej oraz metodykę pracy z małymi dziećmi z niepełnosprawnością. Gruzińscy goście z pomocą tłumaczy bardzo chętnie korzystali z polskich doświadczeń w pracy z dziećmi, dzieląc się niejednokrotnie swoimi. Podczas szkoleń wykorzystywano zasoby własne „Korczaka” – specjalistycznie wyposażone sale i gabinety terapii, które wzbudziły uznanie gości. Za zgodą dzieci i rodziców gruzińscy nauczyciele uczestniczyli również w codziennych zajęciach w szkole mogąc na żywo obserwować prezentowane im metody pracy. Podobnie, choć w większym gronie, odbywały się szkolenia na miejscu w Gruzji, gdzie kursanci uczyli się jak korzystać z podarowanego z Polski dla Centrum NERGEBI sprzętu. Zanim jednak mogło się to stać strona polska, wyremontowała i wyposażyła gruzińską placówkę w specjalistyczne pomoce rehabilitacyjne i edukacyjne. Nad projektem i odpowiednim wyborem wyposażenia czuwali nauczyciele z KP SOSW.  Wyremontowano i wyposażono trzy pomieszczenia: edukacyjną salę muzyczno-multimedialną, salę rehabilitacyjno-sensoryczną oraz gabinet terapii logopedycznej. Powstałe w Centrum NERGEBI możliwości pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, zaskoczyły stronę gruzińską, dla której takie wyposażenie pozostawało  jedynie w sferze marzeń. Efektem było ogromne wzruszenie dorosłych i radość w oczach gruzińskich dzieci.

 

Ponadto, dzięki wzajemnej gościnności oraz możliwościom jakie niesie Internet, nawiązały się pomiędzy nauczycielami z Gruzji i Polski serdeczne kontakty, które, zarówno w sferze zawodowej jak i osobistej będą, miejmy nadzieję,  przynosiły obu stronom satysfakcję z poznania odmiennej kultury.

 

Dziękujemy Fundacji Verda za możliwość współpracy i zdobywania nowych doświadczeń podczas realizacji projektu „Razem możemy więcej”!

 

Tekst:  Beata Lisiecka

Zdjęcia:  Fundacja Verda

 

Gruzińscy goście i polscy gospodarze podczas Dnia Rodziny w KP SOSWOtwarcie Dziennego Centrum NergebiPodczas otwarcia Centrum NergebiPoznawanie możliwości tablicy multimedialnejRadość gruzińskich dzieci w sali rehabilitacyjno-sensorycznejSzkolenie w Gruzji z elementami Integracji SensorycznejSzkolenie z muzykoterapii w KorczakuSzkolenie z socjoterapii w GruzjiUczestnicy projektu z Polski i Gruzji w KorczakuWarsztaty muzyczne z dziećmiWyposażona edukacyjna sala muzyczno-multimedialana

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone