Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego dla autyzmu

Fragment plakatu - WPZP dla autyzmu

W związku z Światowym Dniem Świadomości Autyzmu obchodzonym 2 kwietnia - Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego 6 kwietnia organizuje refundowane przez NFZ konsultacje ze specjalistami: psychiatrą, psychologiem i logopedą. Spotkanie będzie idealną okazją do przebadania dzieci od 18 do 36 miesiąca życia w celu oceny nieprawidłowości rozwoju pod kątem autyzmu. Szczególne zaproszenie adresowane jest do rodziców, którzy zauważają niepokojące zachowania u swoich dzieci.

 

Lucyna Suś specjalista psychiatrii z WPZP w Bydgoszczy określa autyzm jako całościowe zaburzenie rozwoju związane z problemami adaptacyjnymi u dzieci, które na zmiany w otoczeniu reagują drażliwie oraz wykazują wybiórcze zainteresowanie. Daria Jaworska, psycholog autyzm definiuje jako czynnik wywołujący chaos w zmysłach i postrzeganiu świata. W układzie nerwowym malucha dochodzi do zaburzeń funkcji mózgu, stąd zaczyna on nieprawidłowo reagować na bodźce.

 

Oznaki zaburzenia widać już często u kilkumiesięcznych niemowląt, gdy zachowanie malucha odbiega od normy podczas kontaktów z innymi dorosłymi, dziećmi, a także w sferze umiejętności. Przyczyną autyzmu mogą być czynniki genetyczne – jeżeli rodzeństwo choruje współczynnik występowania u kolejnych dzieci wynosi 18-20%. Istotne jest również to, co dzieje się z dzieckiem w fazie płodowej, a należy przez to rozumieć czynniki chemiczne i środowiskowe mające wpływ na rozwój mózgu.

 

Choroba objawia się też jako nadwrażliwość dzieci na niektóre bodźce, na które reagują krzykiem czy płaczem. Paromiesięczne niemowlę nie wodzi wzrokiem za mamą, nie odwzajemnia jej uśmiechu. Pierwsze słowa u dziecka często nie sygnalizują potrzeb oraz nie służą komunikacji, a są jedynie echolaliami czyli ciągłym powtarzaniem słów, zwrotów.

 

Konsultacje odbędą się w WPZP w Bydgoszczy, przy ulicy Sułkowskiego 58a, w godzinach 9-15, przy czym obowiązuje rejestracja na konkretną godzinę pod numerem telefonu 52 372 18 81.

 

Ponadto serdecznie zapraszamy na konferencję „AUTYZM-KOMUNIKACJA”

 

Plakat - WPZP dla autyzmu

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone