Aktualności

26. Bydgoski Festiwal Operowy zakończy musical „Blaszany bębenek”, fot. Łukasz Giza
26. Bydgoski Festiwal Operowy zakończy musical „Blaszany bębenek”, fot. Łukasz Giza

Weekend z kulturą

Przed nami kolejny weekend bogaty w wydarzenia kulturalne. Zapraszamy miedzy innymi na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Operowego, finał 4. Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Polsce Przygrywka, koncert festiwalu Probalitica, obchody jubileuszu 25-lecia Pałacu Lubostroń, jako instytucji kultury, pierwsze urodziny Olenderskiego Parku Etnograficznego oraz koncert w Filharmonii Pomorskiej, spektakle w Teatrze im. Wilama Horzycy oraz wystawy w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka.

Trwa Majówka z kulturą i sztuką, czyli akcja darmowego udostępniania wydarzeń kulturalnych dla osób niepełnosprawnych. Jednym z nich jest piątkowy (9 kwietnia) koncert z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Filharmonii Pomorskiej. Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz soliści Wojciech Kołaczyk(skrzypce), Karol Martos Sánchez (sopran chłopięcy)i Irena Czubek-Davidson (harfa haczykowa) wykonają utwory Joanny Wnuk-Nazarowej, Szymanowskiego i Brahmsa. Więcej na stronie filharmonii.

Od piątku (10 maja) w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu można oglądać wystawę prac graficznych z dwudziestu szkół średnich typu artystycznego zarówno z dużych ośrodków, na przykład z Wrocławia, Łodzi, Bydgoszczy, jak i małych miejscowości, takich jak Jarosław, Supraśl, Nowy Wiśnicz czy Gronowo Górne. We wszystkich tych szkołach grafika warsztatowa stanowi ważny element kształcenia plastycznego. Powstałe tam, a pokazane na wystawie linoryty, serigrafie, akwaforty i akwatinty są interesującym, nieszablonowym, często krytyczny, spojrzeniem na rzeczywistość. Więcej na stronie galerii. Z kolei w filii galerii przy ulicy Kościuszki  można oglądać wystawę prac uczniów jednej z serbskich szkół artystycznych.

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza w weekend na dwie inscenizacje: „Aktorzy prowincjonalni” i „Mazagan. Miasto”. Pierwszy spektakl, grany na scenie na zapleczu powstał na podstawie scenariusza „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, rozbudowanego względem filmowego oryginału wątku „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, a także improwizacji oraz intymnego dziennika video aktorów Teatru Horzycy. Z kolei „Mazagan. Miasto” to spektakl wędrowny, będący opowieścią o tęskniących za domem i poszukujących swojego miejsca na ziemi. Można go zaprosić do swojego domu, w najbliższy weekend będzie grany przy ulicy Podgórnej 35 i Szczytnej 4. Więcej o spektaklach na stronie teatru tutaj i tutaj.

Filharmonia Pomorska, Teatr im. Wilama Horzycy i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 maja 2019 r.