Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Nowe instrumenty dla Filharmonii Pomorskiej

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Filharmonia Pomorska jest w trakcie realizacji projektu zakupu nowych instrumentów muzycznych oraz sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego, fotograficznego, prezentacyjnego i komputerowego. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz dotacji pochodzącej z budżetu województwa. O szczegółach zakupów poinformowano w poniedziałek (17 czerwca) podczas konferencji prasowej. Przedstawiono także program i plakat zbliżającego się 57. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, którego inauguracja odbędzie się 20 września. 

 

Całkowita wartość projektu zakupu sprzętu i wyposażenia wynosi prawie 15,4 mln złotych, kwota dofinansowanie z POiŚ to 10,6 mln, a wkład własnych pochodzący z budżetu województwa to ponad 4,7 mln złotych. Celem inwestycji jest podniesienie poziomu regionalnej infrastruktury kultury, a tym samym zwiększenie udziału społeczeństwa w kulturze, w tym osób niepełnosprawnych i wykluczonych. Filharmonia Pomorska to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w regionie i kraju. Dlatego koniecznym jest ciągłe doposażanie zespołu w instrumenty i sprzęt techniczny, które umożliwią prowadzenie działalności kulturalnej na możliwie najwyższym europejskim i światowym poziomie, dostosowanym do potrzeb odbiorców o różnych oczekiwaniach i poziomie doświadczenia muzycznego.

 

Filharmonia jest w trakcie zakupu dokładnie 1614 sztuk różnego rodzaju przedmiotów, w tym 82 nowe instrumenty muzyczne, między innymi 6 koncertowych fortepianów, 4 pianina, 11 wiolonczeli, 8 kontrabasów, 6 fletów, 2 fagoty, 8 klarnetów, klawesyn, oboje, puzony, tubę, trąbki, ksylofon, pianino cyfrowe i instrumenty perkusyjne.

 

Podczas konferencji zaprezentowano także program i koncepcję graficzną zbliżającego się 57. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Najbliższa edycja BFM odbędzie się pod hasłem „Kontrasty – Śpiewy z różnych stron” i w głównej mierze będzie poświęcona muzyce wokalnej. Usłyszymy między innymi śpiewy japońskie, pieśni Moniuszki i Schuberta, wokalne tematy filmowe, muzykę z Kaszub, uwertury oper Wagnera, Pasję wg św. Mateusza Bacha i Requiem Verdiego. Autorem koncepcji graficznej jest Jakub Żywuszko, student III roku grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której po raz trzeci organizowany był konkurs na layout festiwalu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 czerwca 2019 r.

 

Konferencja prasowa w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip KowalkowskiKonferencja prasowa w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip KowalkowskiKonferencja prasowa w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone