Edukacja

Delegacja składająca kwiaty
Delegacja składająca kwiaty

Śpiewamy razem pieśni wojenne i wojskowe

Kujawsko–Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy włączyło się w uroczystości związane z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W dniu 4 września 2019 roku o godz. 11.00 w auli KPCEN zgromadzili się: Jerzy Kowalik doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Andrzej Kubiak  Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, Daniela Krzyżelewska starszy wizytator Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Dorota Rezmer reprezentująca Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Barbara Belicka z Wolnego Związku Zawodowego „Solidarność-Oświata”, przedstawiciele Wydziału Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Biura Ochrony Przyrody Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, dyrekcja i pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

 

Wszyscy Pracownicy i zaproszeni goście zostali powitani przez Roberta Preusa dyrektora KPCEN w Bydgoszczy.

 Następnie   Grażyna Szczepańczyk podała kilka niepodważalnych powodów dlaczego trzeba PAMIĘTAĆ o tych, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Po tym wstępie Grzegorz Nazaruk przybliżył postać prof. zw. dr hab. inż. Zbigniewa Kikiewicza Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari. Zebrani obejrzeli wywiad z profesorem, który opowiadał uczniom klasy czwartej o swoim szlaku bojowym. Brał udział między innymi w oswobodzeniu Warszawy, zdobyciu Kołobrzegu, Wału Pomorskiego i Berlina.

 Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania.  W śpiewniku znalazły się miedzy innymi: Deszcz, jesienny deszcz, Czerwone maki, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Hej chłopcy bagnet na broń, Leguny w niebie, Serce w plecaku, Warszawskie Dzieci.

 To było piękne, jednoczące, pełne poczuci wspólnoty spotkanie. Po zaśpiewaniu pieśni Robert Preus wraz z Jerzym Kowalikiem i Andrzejem Kubiakiem złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową znajdującą się na gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

 Była to swoista Lekcja śpiewania. Lekcja, która pokazuje, jak szkoły i placówki mogą realizować kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 w zakresie Wychowania do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

 Całe wydarzenie zostało objęte ogólnopolskim patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Autor zdjęć: Paulina Szczupak

 

Delegacja składająca kwiatyUczestnicy spotkaniaWarszawskie dzieci odśpiewano w sposób podniosłyWprowadzenie do pieśniWszyscy śpiewali w sposób zaangażowanyZłożenie kwiatów pod tablicą

 

 

 

 

Oprac. Grzegorz Nazaruk