Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

  • Start
  • Edukacja
  • Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy – wystawa prac uczniów w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy – wystawa prac uczniów w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu - logotyp

Od 6 do 29 listopada 2019 r. Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej  w Toruniu zaprasza do oglądania wystawy prac uczniów klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu. Inspiracją do powstania prac były picture booki Iwony Chmielewskiej.

 

Organizatorami wystawy Wyobrazy. Wyobraźnia. Wyrazy. Obrazy są Biblioteka Pedagogiczna i Szkoła Podstawowa nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu.

 

Ekspozycję stanowią prace uczniów „Dziesiątki”, którzy wzięli udział w zajęciach pn. „Odkrywanie picture booków Iwony Chmielewskiej” w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu, prowadzonych przez panią Wiesławę Budrowską, a także poznawali picture booki podczas lekcji języka polskiego i plastyki.

 

Prezentowane na wystawie rysunki i kolaże stanowią nawiązania do motywów z  ikonolingwistycznych książek Iwony Chmielewskiej, takich jak: „W kieszonce”, „Dwoje ludzi”, „Kłopot”, „Cztery miski”, „Oczy”.

 

Młodzi autorzy pokazują, jak mylne, a przy tym interesujące, i odkrywcze, może być interpretowanie rzeczywistości, której widoczny jest zaledwie fragment. Przekonują (się), że nie tylko rysunek może stanowić ilustrację słowa, ale równie dobrze może stać się odwrotnie – to słowo może być ilustracją do obrazu.

 

Odkrywanie i przygotowanie picture booków skłoniło młodzież do refleksji nad złożonością relacji między ludźmi i problemami osób z autyzmem. Stało się impulsem do rozwijania wyobraźni poprzez wykorzystanie otaczających nas przedmiotów. Poszukiwanie inspiracji w zwykłych rzeczach oraz odnajdywanie tego, co łączy pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, było ciekawą przygodą artystyczną.

 

Prace powstały pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Mikulskiej, Beaty Zasady i Katarzyny Holc.

 

Więcej informacji na stronie http://www.bptorun.edu.pl/

Oprac. Wiesława Budrowska

Wydział Informacyjno-Bibliograficzny

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką

 oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Picture booki wykonane przez uczniówPrace uczniów

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone