Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Koncepcja rozbudowy filharmonii w przyszłym roku

Konferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora FP Macieja Puty, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Konferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora FP Macieja Puty, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Ruszył konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Zasadniczym założeniem jest zachowanie istniejącego obiektu z jego legendarną akustyką i zbudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego, z małą salą koncertową i zapleczem dla artystów. Rozstrzygnięcie w kwietniu 2020.

 

- FP musi mieć solidne i nowoczesne zaplecze estrady, odizolowane od siebie akustycznie sale koncertowe i sale prób, parking z prawdziwego zdarzenia - stąd konieczność rozbudowy. Zakładamy, że w konkursie wystartuje czołówka polskich i europejskich pracowni architektonicznych, a koncepcje, które otrzymamy pięknie wpiszą się w jeden z najładniejszych zakątków miasta nad Brdą. I że z wielu znakomitych koncepcji wybierzemy tę najlepszą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Założenia rozbudowy FP przyjął w 2017 roku zarząd województwa. Bazujący na nich program funkcjonalno-użytkowy opracowała poznańska firma Sound & Space, specjalizująca się w projektowaniu obiektów, w których ważna jest akustyka. Tuż obok istniejącego, powstałego w latach pięćdziesiątych budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów. Nową jakością będzie połączony z kawiarnią artystyczną salon wydawniczy będący też miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Wśród założeń jest też otwarcie ogólnodostępnej restauracji. 

 

Główna sala koncertowa, doceniana w kraju i za granicą ze względu na znakomitą akustykę, zostanie starannie, z zachowaniem najwyższych standardów, wyremontowana. Jednym z podstawowych założeń programu, któremu podporządkowane są wszystkie pozostałe posunięcia, jest bowiem zachowanie jej unikatowych walorów akustycznych. Tu pojawi się profesjonalne zaplecze do rejestracji koncertów oraz transmisji telewizyjnych i internetowych, system sterowania światłem i dźwiękiem oraz bardzo potrzebna klimatyzacja estrady i widowni.

 

Inwestycja ma kosztować nieco ponad 210 milionów. Planowane jej zakończenie najpóźniej do końca 2025 roku.

 

Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy FP (z generalnym remontem istniejącego zabytkowego budynku) został ogłoszony 5 listopada. W środę (6 listopada) odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora filharmonii Macieja Puty.

 

Harmonogram konkursu

  • do 18 listopada 2019 składanie wniosków o dopuszczenie do udziału
  • do 24 marca 2020 składanie prac
  • do 14 kwietnia 2020 rozstrzygnięcie, ogłoszenie wyników, wystawa pokonkursowa

 

Informacja o Filharmonii Pomorskiej, która jest samorządową wojewódzką instytucją kultury

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2019 r.

 

Konferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora FP Macieja Puty, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPKonferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora FP Macieja Puty, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPKonferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora FP Macieja Puty, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPKonferencja prasowa wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i dyrektora FP Macieja Puty, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone