Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Fizyk z UMK laureatem polskiego Nobla 2019

Fot. Andrzej Romański/UMK
Fot. Andrzej Romański/UMK

Specjalizujący się w teorii laserów i kwantowych układów otwartych profesor Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika został laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Doroczne wyróżnienia, nazywane polskimi Noblami, są przyznawane za najważniejsze dokonania naukowe. Gratulujemy!

 

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznawane są od 1992 roku za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu wyzwań współczesnego świata.

 

Prof. Kossakowski, rocznik 1938, związany z UMK od czasów studiów na przełomie lat 50. i 60., został nagrodzony za dokonania w dziedzinie fizyki kwantowej, a dokładniej w dziedzinie modelowania procesów pozwalających na tworzenie rozwiązań dotyczących kwantowej komunikacji, kryptografii i kwantowego przetwarzania danych. Jedno z zaproponowanych przez niego równań, opisujące takie modelowanie, weszło do światowego kanonu fizyki teoretycznej. 

 

Tegorocznymi laureatami są także chemik z Politechniki Wrocławskiej prof. Marcin Drąg i prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone