Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Zbrodnia pomorska – portal z materiałami dla szkół

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWK-P
Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWK-P

Instytut Pamięci Narodowej opracował nowy portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”, na którym można znaleźć materiały edukacyjne na temat zbrodni pomorskiej, przygotowane dla szkół i społeczności szkolnych. Zachęcamy nauczycieli i uczniów do korzystania m.in. z multimediów, wystaw, map, galerii zdjęć i zbiorów zadań.

 

- Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii, trzeba mówić o tym. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej się nie powtórzy. Właśnie po to jest edukacja historyczna – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Promocja pakietu dydaktycznego, adresowana przede wszystkim do nauczycieli i społeczności szkolnych, była częścią głównych kujawsko-pomorskich uroczystości poświęconych ofiarom przeprowadzonej na Pomorzu, tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, antypolskiej niemieckiej akcji eksterminacyjnej (więcej).

 

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

 

Portal "Zbrodnia pomorska 1939" działa pod adresem

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 listopada 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone