Rolnictwo

Fot. Jolanta Cieszyńska
Fot. Jolanta Cieszyńska

Innowacyjne technologie dla współczesnego rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz zdrowia człowieka

„Innowacyjne technologie dla współczesnego rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz zdrowia człowieka” – to temat konferencji, która odbędzie się 29 listopada 2019 r. w Ciechocinku.

 

Konferencja  organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma za zadanie przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej zastosowania innowacji w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym oraz ich pozytywnemu wpływowi na zdrowie człowieka.  Zarówno wśród prelegentów, a także gości konferencji nie zabraknie ekspertów i cenionych fachowców z tego zakresu.

 

Po raz kolejny będziemy mieli możliwość gościć koordynatora Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pana Niclasa Fjellströma, który zaprezentuje korzyści, jakie niesie za sobą rozwój sieci. Niekwestionowanym autorytetem naukowym w dziedzinie stosowania adaptogenów i fitoterapeutyków w medycynie, jest Pani Prof. Walentyna Burkowa, która zaprezentuje wyniki swoich najnowszych badań dotyczących wpływu ekologizacji rolnictwa na zdrowie. Pani Halina Jurkowska, ceniona specjalistka medycyny Anti-Age, będzie mówiła na temat roli mikroorganizmów w utrzymaniu prawidłowych funkcji układu pokarmowego człowieka. Wykład poświęcony innowacjom w branży rolno-spożywczej oraz zasadom zdrowego żywienia, poprowadzi dr Józef Sadkiewicz.

 

Cenne źródło informacji stanowić będą prezentacje dotyczące innowacyjnych technologii mikrobiologicznych, podparte konkretnymi przykładami zastosowań w uprawie roli i roślin, przedstawione przez praktyków. Wśród wykładowców znajdzie się  między innymi Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia EkosystemEM, autorytet w dziedzinie zastosowania mikroorganizmów w rolnictwie. Podczas swojej prelekcji zaprezentuje jak ważne jest wykorzystywanie nowych technologii ograniczających stosowanie chemii, zastępując je pożytecznymi mikroorganizmami. Pan Marek Brunka zaprezentuje swoje doświadczenia w zakresie wdrażania technologii probiotycznych we własnym gospodarstwie rolnym. Popularyzacja stosowania biolologicznych czynników w uprawach to jeden z priorytetowych kierunków rozwoju rolnictwa w regionie.

 

Konferencja skierowana jest do producentów i przetwórców żywności lokalnej, tradycyjnej, regionalnej, restauratorów, w tym członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze, rolników i przetwórców żywności ekologicznej.  Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość skorzystać z indywidualnych porad ekspertów.

 

Departament Rolnictwa i Geodezji