Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Medal Unitas Durat dla pana Tadeusza

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras

Miłością jego życia są najbliżsi, a pasja było prowadzenie rodzinnego gospodarstwa w Grzywnie koło Chełmży (powiat toruński). Choć trzydzieści lat temu przekazał majątek pod opiekę syna, stuletni Tadeusz Śliwa wciąż dogląda i troszczy się o rodzinne dobra. 6 marca z rąk marszałka Piotra Całbeckiego odebrał medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym honorujemy najstarszych mieszkańców naszego regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.

 

Tadeusza Śliwa urodził się 9 stycznia 1920 roku. W czasie wojny wraz z całą rodziną został wywieziony na  przymusowe roboty do Niemiec. Po powrocie do kraju, pan Tadeusz ożenił się i osiadł w Boguszewie pod Grudziądzem. Po kilku latach rodzina przeprowadziła się go Grzywy koło Chełmży, w której prowadzili niewielkie gospodarstwo. Z żoną Wandą przeżyli wspólnie 70 lat. Wychowali razem pięcioro dzieci, czterech synów i córkę. 

 

Pan Tadeusz jest aktywnym seniorem, który interesuje się bieżącymi wydarzeniami i sprawami związanymi z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa. Sam codziennie gotuje obiady, najbardziej lubi rosół. Obecnie pozostaje pod opieką syna Tomasza. 

 

 

- Spotkania  ze stuletnimi mieszkańcami naszego regionu i ich rodzinami to dla mnie wyjątkowe przeżycie – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – Każdy z nich żył w wyjątkowo trudnych czasach, w tym w czasie wojny, ich opowieści pokazują że było to niebezpieczne życie, ale to właśnie te doświadczenia ich zahartowały i stali się jeszcze silniejsi.

 

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Osoby urodzone w 2018 roku i starsze honorujemy medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto dziewiętnaście osób.

 

Biogramy wszystkich uhonorowanych w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

  

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje każdą osobę, która ukończyła setny rok życia. Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2020 r.

 

Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj KurasSpotkanie marszałka Piotra Całbeckiego ze stuletnim Tadeuszem Śliwą, fot. Mikołaj Kuras

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone