Zdrowie

1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

1 grudnia został ustanowiony Światowym Dniem AIDS. Jest to czas bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także okres, w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach dotkniętych tym problemem. Światowy Dzień AIDS gromadzi ludzi z całego świata w celu podniesienia świadomości na temat HIV/AIDS oraz by, wykazać międzynarodową jedność w obliczu ciężkiej choroby dotykającej osoby z różnych środowisk.

 

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce od 1985 r. HIV stwierdzono u 25 tys. osób, z czego na AIDS zachorowało blisko 3,7 tys., zmarło 1424 chorych. W Kujawsko-Pomorskiem w 2019 roku zanotowano 34 zakażenia HIV, 14 zachorowań na AIDS. Nie zanotowano zgonów z przyczyny AIDS.

 

W naszym województwie prowadzone są dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w celu wykrycia zakażenia HIV, anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem przed i po teście. Jeden PKD znajduje się w Toruniu przy ul. Szosa Bydgoska 1 (na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia) i działa we wtorki od godz. 15.00 do godz. 18.00 oraz w piątki od godz. 14.00 do godz. 18.00, a drugi w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej 4 (na terenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) i jest otwarty w poniedziałki od godz. 15.00 do godz. 19.00 oraz w środy od godz. 15.00 do godz. 18.00.  Działalność Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych zapewnia osobom, u których wykryje się zakażenie HIV wcześniejsze objęcie opieką lekarską i zastosowanie właściwej terapii w zależności od potrzeb i stanu klinicznego. Umożliwia też wsparcie psychiczne, co ma szczególne znaczenie w okresie bezpośrednio po wykryciu zakażenia. Wykaz wszystkich PKD działających na terenie kraju znajduje się na stronie aids.gov.pl/pkd

 

Ograniczanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS jest w Polsce, jak i na całym świecie, jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało duży spadek liczby zachorowań i śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. W Polsce udało się zorganizować modelowy system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, który w wielu krajach wskazywany jest jako wzór. W tym czasie, dzięki zastosowaniu nowych leków, zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówimy o szczególnych grupach, które zakażają się HIV, lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to oznacza, że każda osoba podejmująca takie ryzyko może się zakazić. Na dzień 31 grudnia 2019 r. leczeniem ARV objętych było 12 471 pacjentów, w tym 97 dzieci w ramach w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

 

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.