Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Zapraszamy do naszych instytucji kultury!

Przygotowania w Teatrze  im. Wilama Horzycy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Przygotowania w Teatrze im. Wilama Horzycy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Filharmonia Pomorska i Opera Nova w Bydgoszczy, a także Kujawsko Pomorski Teatr Muzyczny oraz Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu – to marszałkowskie instytucje kultury, które już w najbliższy weekend (12-14 lutego) zostaną ponownie otwarte. Od początku miesiąca dostępne dla zwiedzających są także muzea i galerie w naszym województwie. Serdecznie zapraszamy!

 

Weekend z muzyką i teatrem

 

Już w najbliższy piątek (12 lutego) o godzinie 19 melomani będą mogli nacieszyć się „Wieczorem z Mozartem”, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Utwory austriackiego kompozytora wykona dla słuchaczy Orkiestra Capella Bydgostiensis pod batutą Kaia Bumanna. Bilety dostępne są na stronie instytucji.

 

Dla spragnionych teatru od 12 lutego Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oferuje spektakl „Antygona w Nowym Jorku”, który będzie grany przez cały weekend o godzinie 19. Po informacje na temat biletów zapraszamy na stronę internetową.

 

W sobotę (13 lutego) w Kujawsko Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu o godzinie 18 usłyszymy jazzowe trio Adama Czerwińskiego, Piotra Lemańczyka oraz Marcina Wądołowskiego. Artyści wykonają kompozycje Milesa Daviesa, Carlosa Jobima, Johna Lennona oraz Jarka Śmietany. 14 lutego z okazji walentynek na kanale YouTube teatru udostępniona zostanie komedia „Mój boski rozwód” z Krystyną Podleską w roli głównej. To wzruszającej opowieści o kobiecie po przejściach, miłości i zdradzie oraz odwiecznych problemach damsko-męskich.  Ze szczegółami wydarzeń można się zapoznać na stronie internetowej teatru.

 

Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy 13 lutego oferuje pierwszą w tym roku odsłonę cyklu "Czy ten koncert to nie u Was?". Mniej i bardziej znane utwory o tematyce miłosnej wykona wokalista i pianista Filip Czarnecki w towarzystwie Adama Lemańczyka na fortepianie. Wydarzenie będzie można oglądać stacjonarnie lub online 13 lutego o godzinie 18. Udział w koncercie jest bezpłatny. Wszystkie informacje dostępne są na na stronie www.kpck.pl oraz kanale wydarzenie w mediach społecznościowych.

 

Od niedzieli (14 lutego) na „Operowy zawrót głowy” zaprasza Opera Nova w Bydgoszczy. Premiera kameralnej opery edukacyjnej skomponowanej przez Macieja Małeckiego i w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich odbyła się dotychczas tylko w wersji online, tym razem dostępna będzie na żywo o godzinie 11 i 17. Rezerwacja miejsc dostępna jest na stronie placówki.

 

Nasze muzea i galerie już otwarte!

 

Od początku lutego wielbiciele kultury i historii mogą odwiedzać nasze muzea i galerie. Wśród otwartych instytucji znajduje się Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.  Ze względu na epidemię poszczególne grupy i pojedynczy zwiedzający wpuszczani są na teren skansenu i muzeów w 15 minutowych ostępach. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej muzeum.

 

We wtorek swoje parki i stałe wystawy otworzyło Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Od dziś (9 lutego) otwarta jest wystawa czasowa „Ceramika Jana Limonta”. Dostępne dla zwiedzających są muzealne sklepiki, wznowiona została także sprzedaż stacjonarna. Wszystkie informacje dostępne są na stronie instytucji.

 

Dla turystów dostępne jest również Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Zainteresowani, na terenie tego bogatego rezerwatu archeologicznego mogą podziwiać pozostałości śladów dawnego osadnictwa oraz elementy stałych wystaw. Muzeum otwarte jest codziennie, a dokładne godziny jego funkcjonowania dostępne są na stronie internetowej.

 

W Szafarni ponownie otworzono część muzealną Ośrodka Chopinowskiego. Aktualnie nie ma możliwości zwiedzania grupowego ani wykupienia audycji muzycznych. Kawiarnia Ośrodka pozostaje zamknięta, a chęć zakupu pamiątek należy zgłosić w kasie. Dokładne informacje na temat zwiedzania ośrodka można poznać na jego stronie.

 

Ponownie swoje drzwi dla zwiedzających otworzyła także Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu. Entuzjaści sztuki mogą podziwiać wystawy  "Lustra: odbicia, refleksy, skazy" (wystawa zbiorowa), "Neurotyczny stan niepewności" i "Rany cięte". Więcej informacji dostępne jest na stronie placówki.

 

W toruńskiej Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka od poniedziałku (1 lutego) powróciła popołudniowe zajęcia plastyczne, które odbywają od 16.30 do 18 na Rynku Nowomiejskim 17. Od dziś (9 lutego) na wystawie online można zobaczyć prace nadesłane z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, a od 12 lutego dostępna będzie wystawa jubileuszowa grafiki warsztatowej uczniów ZSP w Bydgoszczy - GRAFICZNE POLE. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie galerii.  

 

Z uwagi na epidemię we wszystkich obiektach obowiązują zasady reżimu sanitarnego i obowiązek zasłanianie ust oraz nosa, a także zachowywanie odpowiedniego odstępu od innych zwiedzających. Szczegóły odnośnie zwiedzania placówek i ograniczeń odnośnie liczby zwiedzających dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucjami kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, a także Pałac Lubostroń.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2021 r.

 

Filharmonia Pomorska, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFilharmonia Pomorska, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPGaleria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGaleria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGaleria Sztuki Wozownia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGaleria Sztuki Wozownia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPGaleria Sztuki Wozownia, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKujawsko Pomorski Teatr Muzyczny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKujawsko Pomorski Teatr Muzyczny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Archiwum MuzeumMuzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Archiwum MuzeumMuzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Archiwum MuzeumMuzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Archiwum MuzeumMuzeum Etnograficzne w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Etnograficzne w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Etnograficzne w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej fot.Andrzej, Goiński UMWKP Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej fot.Andrzej, Goiński UMWKP Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej fot.Andrzej, Goiński UMWKP Oper Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOper Nova, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOper Nova, fot. Tymon Markowski dla UMWKPOśrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPOśrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPPrzygotowania w Teatrze  im. Wilama Horzycy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeatr im. Wilama Horzycy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeatr im. Wilama Horzycy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPTeatr im. Wilama Horzycy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone