Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Aktualności
  • Podaruj 1 procent organizacji w regionie – ruszyło rozliczenie podatku online!

Podaruj 1 procent organizacji w regionie – ruszyło rozliczenie podatku online!

Fot. Jacek Smarz
Fot. Jacek Smarz

Wspólnie pomóżmy organizacjom w naszym regionie, to nic nie kosztuje! Zachęcamy do przekazania 1 % dla jednej z 370 organizacji pożytku publicznego działających w województwie kujawsko-pomorskim. Z uwagi na ograniczenia dostępu do urzędów skarbowych zachęcamy do rozliczenia podatku na odległość, od poniedziałku (15 lutego) można to zrobić online.

 

- Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kontynuujemy kampanię pod nazwą 1 % dla naszego regionu – to już 11 edycja! W 2020 roku mieszkańcy naszego województwa z  jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali 38,5 milionów złotych. To kwota o 1,5 milionów większa, niż w roku poprzednim.

Zachęcamy do wspierania naszych lokalnych organizacji. Poniżej publikujemy listę OPP, którym można przekazać swoją pomoc z podziałem na powiaty:

 

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

  • W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.
  • W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

 

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane zeznanie jest dostępne od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Podatnik może go elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawiać i uzupełniać. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 30 kwietnia PIT pozostanie bez zmian, to wtedy taki e-PIT zostanie uznany za akceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

 

Instrukcja, jak krok po kroku przekazać 1 procent podatku w usłudze Twój e-PIT

 

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2020, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, znajduje się tutaj.

 

Wykaz został sporządzony przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2020, która dostępna jest pod linkiem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

 

Spot radiowy - posłuchaj

 

 

1 procent w liczbach:

  • 370 pozarządówek widnieje w tej chwili w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego z naszego regionu (364 organizacji pożytku publicznego z naszego regionu oraz organizacji ogólnopolskich, które posiadają oddziały terenowe w naszym województwie),
  • Najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Toruniu i Bydgoszczy (w każdym z tych miast około 95 organizacji).
  • 741 tysięcy podatników z regionu skorzystało w ubiegłym roku z możliwości wsparcia instytucji trzeciego sektora,
  • 38,5 miliona złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza za ubiegły rok.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

oraz Departament Spraw Społecznych

 

15 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone