Aktualności

Koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W klimacie Chopina

Muzyka klasyczna w wykonaniu uznanych artystów z kraju i spoza jego granic regularnie wybrzmiewa wśród odrestaurowanych wnętrz dziewiętnastowiecznego dworku w Szafarni. W miejscu tym, w otoczeniu pięknego, zabytkowego ogrodu mieści się Ośrodek Chopinowski, gdzie od blisko 30 lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z ofertą tego miejsca, które poświęcone jest wielkiemu polskiemu kompozytorowi.

 

–  Kultywujemy pamięć o naszym największym kompozytorze między innymi poprzez działalność szafarskiego ośrodka, miejsca, gdzie muzyka mistrza spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i zabytkową architekturą  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Koncerty i festiwale w Szafarni

Jak co roku pod koniec lutego sale Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wypełniła muzyka wybitnego polskiego kompozytora i patrona tego miejsca. W sobotę (27 lutego) z okazji przypadającej na 1 marca rocznicy urodziny Fryderyka Chopina odbył się uroczysty koncert z udziałem widowni, dla której muzycznym prezentem był recital fortepianowy Witolda Kawalca, absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Podczas wieczoru zabrzmiały  także utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Bohdana Riemera i Enrique Granadosa.

 

Główna działalność Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni (powiat golubsko-dobrzyński) polega na organizacji koncertów, na których melomani od lat mogą słuchać muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Do ich dyspozycji pozostaje sala koncertowa na 105 miejsc. Ponadto dla zwiedzających dostępne są sala muzealna z wystawami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka Chopina oraz sala konferencyjna dla 40 osób. Wszystko to mieści się w odrestaurowanym dziewiętnastowiecznym pałacyku otoczonym malowniczym parkiem, którego atrakcją jest staw w kształcie fortepianu.

 

Ośrodek jest miejscem, gdzie odbywają się także inne wydarzenia artystyczne – wystawy, spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne i konkursy. Od niemal 30 lat najważniejszym organizowanym przez placówkę wydarzeniem jest prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, w którym do tej pory wzięło udział blisko tysiąc uczestników z ponad czterdziestu krajów. Głównym założeniem spotkań jest wczesne odkrycie młodych talentów i propagowanie twórczości Chopina oraz polskiej kultury.

 

Od 25 lat w Szafarni odbywa się także Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie dla Szkół Podstawowych, a od 11 lat prowadzony jest Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Poświęconej Fryderykowi Chopinowi i Muzyce. Trzy lata temu zapoczątkowano natomiast Wojewódzki Konkurs Literacki dla Szkół Podstawowych „Słowem o Szafarni”.

 

Ślady wielkiego kompozytora w naszym regionie

Fryderyk Chopin wychował się w Warszawie, ale w młodości odwiedzał także Kujawy i Pomorze. Najważniejszym miejscem w naszym regionie, które związane jest z wybitnym kompozytorem, jest Szafarnia, gdzie w trakcie wakacji gościł u swojego przyjaciela Dominika Dziewanowskiego. W województwie kujawsko-pomorskim powstało pięć tras szlaku chopinowskiego, które prowadzą przez miejsca związane z jego życiem.

 

W Szafarni tradycje i wspomnienia wizyt Fryderyka Chopina kultywowane były już od pierwszych lat po II wojnie światowej. W 1949 roku odbyły się tam premierowy koncert chopinowski i otwarcie izby pamięci kompozytora. 10 września 1988 roku oficjalnie swoją działalność rozpoczął Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina, który obecną nazwę przybrał w 2004 roku i od tego czasu jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. O funkcjonowaniu ośrodka w Szafarni i organizowanych w nim wydarzeniach rozmawialiśmy z jego dyrektorem dr Agnieszką Brzezińską.   

 

Dla zwiedzających placówka otwarta jest codziennie oprócz poniedziałków i niedziel. Do Szafarni warto się wybrać chociażby ze względu na położenie ośrodka w malowniczym otoczeniu pradoliny Drwęcy. Szczegółowe informacje na temat oferty placówki dostępne są na jej stronie internetowej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

1 marca 2021 r.

 

Koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z okazji urodzin Fryderyka Chopina, Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP