Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Osocze ozdrowieńców może uratować życie

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Osocze osób, które przebyły zakażenie Covid-19 i wyzdrowiały, może uratować życie kolejnych chorych. We wtorek (16 marca) ten cenny lek oddał gospodarz województwa Piotr Całbecki. Wcześniej osocze oddał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Do sposobów walki z koronawirusem w ostatnim czasie dołączyła szczepionka. Urząd Marszałkowski na początku roku rozpoczął koordynację szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników, w tym emerytowanych pracowników, oraz ich rodzin. Szczepienia będą odbywać się zgodnie z kolejnością określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów.

 

- Liczba ozdrowieńców w Kujawsko-Pomorskiem stale rośnie. Przyłączam się do apelu medyków, którzy mówią o konieczności pospolitego ruszenia w tej dziedzinie i zachęcam osoby, które przechorowały Covid-19, do oddania osocza. To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

Kto i kiedy może oddać osocze

 

Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:

  • były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz
  • uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów, a w przypadku osób bezobjawowych - od zakończenia izolacji - minęło 14 dni.

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi, kobiet po przebytej ciąży oraz osób po 60. roku życia, które dotychczas nie oddawały krwi i osocza, wymagane będą dodatkowe badania.

 

Jako ozdrowieniec przy pierwszej wizycie mamy do wyboru dwa rodzaje donacji:

- osocze – wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc)

- krew pełna – nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

 

Gdzie należy się zgłosić

 

  • Ozdrowieńcy (w celu oddania osocza) powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze:

- w Brodnicy - pod numerem telefonu (56) 493 19 83

- w Bydgoszczy - pod numerem telefonu (52) 322 18 71

- w Grudziądzu - pod numerem telefonu  (56) 642 34 46

- w Inowrocławiu - pod numerem telefonu (52) 354 53 28

- w Toruniu - pod numerem telefonu  570 587 214

- we Włocławku - pod numerem telefonu (54) 234 69 59.

 

Chęć oddania osocza można zgłosić również na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (podając w treści numer telefonu kontaktowego).

 

  • Aby oddać krew pełną ozdrowieniec powinien zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy lub bezpośrednio do placówki terenowej w godzinach otwarcia (bez wcześniejszej rejestracji). Adresy i godziny otwarcia na stronie RCKiK.


Jak wygląda pobranie osocza

 

Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza.

 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy proces ten nie osłabia organizmu. Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.

 

W listopadzie w Brodnicy osocze oddali wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i jego asystent Mariusz Szczepański.

 

Jak wygląda pobranie krwi pełnej

 

Podczas donacji pobierane są wszystkie składniki krwi tzn. krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Wizyta rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór ok. 450 ml krwi trwa 5-10 minut, a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, wafelek i sok). Oddając krew pełną pomagamy trzem osobom, bo taką donację po pobraniu rozdziela się na koncentrat krwinek czerwonych, osocze i kożuszek lekocytarno-płytkowy, z którego powstaje koncentrat krwinek płytkowych.

 

Więcej informacji na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

 

Szczepienia przeciw Covid-19

 

Szczepienia pozwalają nam zadbać nie tylko o własne zdrowie, ale również zdrowie naszych najbliższych. Urząd Marszałkowski rozpoczął w styczniu koordynację szczepień przeciw koronawirusowi dla pracowników, w tym emerytowanych pracowników, oraz ich rodzin. Szczepienia będą odbywać się według kryteriów i harmonogramu rządowego programu.

 

Na drugą dawkę szczepionki czeka Aurelia Liwińska, mieszkanka Torunia, która w lipcu ubiegłego roku ukończyła 104 lata.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 marca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone