Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Zwyczaje i tradycje

Warsztaty z wykonania wielkanocnej palmy, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Warsztaty z wykonania wielkanocnej palmy, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Warsztaty z tradycyjnego barwienia jajek i przygotowywania świątecznego baranka, materiały wideo przedstawiające najpopularniejsze wielkanocne zwyczaje, czy występy i koncerty w formie online - to część atrakcji, które w świątecznym okresie przygotowały marszałkowskie instytucje kultury. Wszystkie do obejrzenia w domu. Zapraszamy do wspólnych przedświątecznych przygotowań!

 

Specjalne materiały poświęcone świątecznym tradycjom przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Na stronie internetowej instytucji dostępny jest przewodnik poświęcony dawnym i współczesnym sposobom zdobienia pisanek oraz świąteczna galeria zdjęć. Muzeum przygotowało wiele materiałów wideo - wśród nich poradniki wykonywania ozdób, nagrania z tworzenia wielkanocnych aranżacji oraz film, w którym pracownicy ośrodka opowiadają o najpopularniejszych świątecznych tradycjach. Wszystkie materiały są dostępne na kanale YouTube instytucji.

 

Wielkanocne nagrania przygotowało także Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które w ramach cyklu "Wielkanoc na Kujawach", opowiada o świątecznych tradycjach w naszym regionie. Seria trzech filmów dostępna jest na kanale YouTube muzeum. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ośrodka.

 

W czwartek (1 kwietnia) w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej odbyła się prezentacja unikatowego starodruku ze zbiorów biblioteki, tzw. "Postylli Toruńskiej". Zabytkowy zbiór kazań można zobaczyć online za pośrednictwem mediów społecznościowych instytucji.

 

W Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy od czwartku (1 kwietnia) prezentowana jest wystawa "Wielkanoc na Kurpiach- Palmy, leluje i byśki...", którą do 14 maja będzie można obejrzeć w wirtualnej formie. Ekspozycja powstała w ramach cyklu "Piękna nasza Polska cała", szczegółowe informacje na jej temat dostępne są na stronie internetowej ośrodka.  

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych przygotowała film instruktażowy, jak samodzielnie wykonać ozdobnego baranka. Przed siedzibą ośrodka na Rynku Nowomiejskim 17 można natomiast obejrzeć wystawę plenerową, która powstała z okazji przypadającego 1 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ptaków. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej galerii.

 

Dla melomanów świąteczną ofertę przygotowała Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, która w wielkanocną niedzielę (4 kwietnia) udostępni słuchaczom koncert poświęcony twórczości Franka Sinatry i Zbigniewa Wodeckiego. Występu będzie można posłuchać od godziny 19 za pośrednictwem kanału YouTube instytucji.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w czasie świąt planuje udostępnić nowe odcinki z cyklu miniatur dźwiękowych "Kącik dla introwertyków". Ponadto w dniach 1-5 kwietnia widzowie będą mogli zobaczyć najnowszy spektakl teatru "Patyki i badyle" prezentowany w formie online. Więcej informacji o sztuce powstałej na podstawie książki Urszuli Zajączkowskiej dostępne jest na stronie internetowej instytucji.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w województwie kujawsko pomorskim. Poza wymienionymi w materiale, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 kwietnia 2021 r.

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone