Aktualności

Jakub Straszewski, fot. Robert Osmólski

Stypendyści na medal

Trzy medale, dwa srebrne i brązowy, wywalczyli stypendyści marszałka województwa podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w boksie, które w miniony weekend zakończyły się w Kielcach.

Na podium mistrzostw świata stanęło troje pięściarzy z regionu. Wicemistrzami świata zostali: Barbara Marcinkowska (MKSW Pomorzanin Toruń) i Jakub Straszewski (KB Champion Włocławek). Brązowy medal wywalczyła Karolina Ampulska (KS Wda Świecie).

Barbara Marcinkowska z Międzyszkolnego Klubu Sportów Walki Pomorzanin Toruń, rywalizowała w kategorii do 69 kg. Podopieczna Kamila Gorząda do  strefy medalowej awansowała po pozytywnym rozpatrzeniu protestu na werdykt ćwierćfinału, w którym Polka biła się z Anastasiią Kholuevą (Rosja). W półfinale po zaciętej walce torunianka pokonała reprezentantkę Kazachstanu Zhasmin Kizatovą       i zapewniła sobie co najmniej srebro. W finale musiała uznać wyższość reprezentantki Indii Arundhati Choudhary.

Jakub Straszewski (91 kg) był rewelacją turnieju i okazał się jedynym medalistą w męskiej reprezentacji Polski.  Niespełna osiemnastoletni pięściarz Klubu Bokserskiego Champion Włocławek w drodze do finału wygrał jednogłośnie cztery walki. W półfinale pokonał Hindusa Vishala Guptę 5:0.  W walce o mistrzostwo świata podopieczny Dariusza Kochanowskiego rywalizował z Kubańczykiem Jorge Luisem Felimonem Lobainą, który pokonał naszego stypendystę. Znany komentator boksu Janusz Pindera widzi w nim następcę Andrzeja Gołoty. Warto przypomnieć, że 36 lat temu Gołota również zdobył srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata po starciu z legendarnym Kubańczykiem Felixem Savonem.

Medal z brązowego kruszcu zawisł na szyi Karoliny Ampulskiej (54 kg) z Klubu Sportowego Wda Świecie. W walce o wejście do strefy medalowej podopieczna trenera Adama Bojanowskiego pokonała pięściarkę z Kazachstanu Aishagul Yeleubayevą i awansowała do półfinału. Tam  „marsz po złoto” naszej zawodniczki zatrzymała Ukrainka Khrystyna Lakiichuk, pokonując zawodniczkę ze Świecia 4:1.

W Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w boksie, pierwszy raz organizowanych w Polsce, udział wzięło 414 zawodników z 51 krajów.