Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Nowa zmiana żołnierzy USA

Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na toruńskim poligonie znów pojawiły się haubice samobieżne Paladin, ożyła też baza, w której stacjonują żołnierze. Wszystko za sprawą kolejnej rotacji sił amerykańskich. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w piątek (7 maja) z dowództwem 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. To siódma z kolei zmiana amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym regionie w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve, która ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na jego wschodniej flance.

 

- Mieć u boku takich sojuszników naprawdę wiele znaczy. Nasza współpraca była dotąd bardzo owocna. Nasi amerykańscy przyjaciele, dzięki udziałowi w uroczystościach patriotycznych i okolicznościowych spotkaniach, stali się częścią naszej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W ramach siódmej zmiany służbę rozpoczęli żołnierze 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych „Dragons”. Formacja ta na stałe stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Personel wojskowy, który przybył do naszego regionu w marcu w liczbie 450 osób, pozostanie w Toruniu do sierpnia. Jest to już drugi pobyt tej jednostki w Toruniu – poprzednio „Smoki” stacjonowały w Kujawsko-Pomorskiem od maja do listopada 2018 roku.

 

Amerykanie w mundurach nie tylko ćwiczą na naszym poligonie, ale zwiedzają też region i poznają polską kulturę. Współpracują m.in. z toruńskim Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym – żołnierze służby medycznej odbywali praktyki na oddziale ratunkowym lecznicy w wiosennym szczycie pandemii. Charakterystyczne mundury Amerykanów można też zobaczyć podczas wielu wydarzeń publicznych – obecnie stacjonujący batalion na zaproszenie władz województwa uczestniczył m.in. w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Wojska Polskiego.

 

 

Amerykańscy artylerzyści, stacjonujący na toruńskim poligonie w ramach operacji Atlantic Resolve, to niejedyni wojskowi  goszczący w naszym regionie. W Bydgoszczy, zwanej polską stolicą NATO, zlokalizowanych jest pięć instytucji funkcjonujących w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego.

 

Departament Współpracy Międzynarodowej

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2021 r.

 

Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone