Sprawy społeczne

Nauka - klucz do poznania świata - grafika

Nauka – klucz do poznania świata

Obowiązkiem rodzica powinno być dostarczanie motywacji i stwarzanie odpowiednich warunków do nauki. Zacząć należy od uświadomienia dzieciom, że zdaniem rodziców, szkoła i postępy w nauce są czymś bardzo ważnym.

 

Od najmłodszych lat rodzice powinni rozwijać naturalną ciekawość dziecka, wzbudzać jego motywację do poznawania nowych rzeczy, do nauki np. poprzez:

  • systematyczne wyprawy do księgarni (niech dziecko samo wybierze sobie książeczkę czy czasopismo, które chętnie przeczyta),
  • organizowanie wycieczek do muzeów, na wystawy, oglądanie z dzieckiem ciekawych  programów w TV i rozmawianie o nich,
  • dawanie przykładu własnym zachowaniem – spędzając wolny czas czytając prasę, książki, oglądając programy popularnonaukowe itp.

 

Rodzice i bliscy powinni wykazywać zainteresowanie karierą szkolną dziecka i wspierać je w niej:

  • interesować się tym, co wydarzyło się w szkole, rozmawiać o tym, czego dziecko się nauczyło,
  • wdrażać dziecko do systematyczności, uczyć dobrej organizacji pracy i zadbać o odpowiednie miejsce do nauki (stały kącik do pracy, odpowiedniej wysokości stół i krzesło, dobre oświetlenie),
  • pomagać dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak,
    że mogą wykonać zadanie za dziecko,
  • unikać atmosfery napięcia, nie można okazywać ciągłego niezadowolenia, lecz szukać mocnych stron swojego dziecka i udzielać mu wsparcia – stosować pochwały,
  • nie porównywać dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu i umiejętności – uświadomić mu w ten sposób jego postępy i motywować do dalszej pracy,
  • w przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki – nie zaprzeczać jego uczuciom mówiąc, że nic się nie stało, lecz nazwać jego uczucia (np. widzę, że jest ci bardzo smutno, że martwisz się, że zadanie  sprawia ci trudność).

 

Dziecko potrzebuje zrozumienia rodziców, wsparcia i wiary, że sobie poradzi!

 

Jak zatem zachęcić dziecko do nauki? Oto kilka wskazówek dla rodzica:

  1. Pokaż, jak bardzo cenisz rozwijanie pasji.
  2. W wolne dni staraj się rozszerzać wiedzę dziecka. Daj mu okazję, żeby błysnęło w domu tym, czego się nauczyło w szkole.
  3. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie.
  4. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować.
  5. Mądrze motywuj.
  6. Wspieraj ale nie wyręczaj.
  7. Jak najczęściej mów dziecku o swoich błędach. I o tym, jak bardzo pomogły ci się nauczyć czegoś nowego. Wspominaj je z przyjemnością i mów, że były szansą do pokazania twojej wytrwałości.
  8. Podkreślaj sukcesy, zamiast braków. Jeśli dziecko ma ogromne problemy z jednym przedmiotem, zachęć je, by na lodówce pojawiła się kartka: „Co już umiem”.

 

Pamiętajmy, nawet najlepsze metody i najbardziej usilne próby mogą zawieść, jeśli sami jako rodzice, nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem.

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych
wrzesień 2021 rok