Aktualności

Dwa medale z Egiptu

W Kairze zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w kolarstwie torowym. Polacy wywalczyli dwa brązowe medale – w wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet i w sprincie drużynowym mężczyzn. W obu zespołach rywalizowali zawodnicy z Kujawsko-Pomorskiego.

Pierwszy krążek dla naszego kraju zdobyła w stolicy Egiptu męska ekipa sprintu drużynowego. Polacy w składzie: Tomasz Grzesiak, Radosław Laskowski (ALKS Stal Iglotex Ocetix Grudziądz), Mateusz Przymusiński oraz Marcin Marciniak (UKS Copernicus Toruń) wywalczyli brązowy medal! W decydującym biegu nasi reprezentanci pokonali rywali z Malezji. Złoto zdobyli Rosjanie, a srebro Niemcy.

W ślady kolegów poszły dziewczęta rywalizujące w wyścigu drużynowym na 4000 metrów na dochodzenie. Olga Wankiewicz (UKS Copernicus Toruń), Maja Tracka, Wiktoria Milda (obie ALKS Stal Iglotex Ocetix Grudziądz), Anna Długaś i Tamara Szalińska. Polki po eliminacjach trafiły do „małego finału”. W rywalizacji o brązowy medal Polki (4:42,856) były lepsze od Białorusinek (4:48,746). W biegu o złoto triumfowały Rosjanki przed Francuzkami.

W Kairze cieszylibyśmy się z trzeciego medalu, gdyby nie błąd sędziów. W konkurencji scratch – finisz na „kreskę” po przejechaniu 7500 metrów – znakomicie spisała się Maja Tracka. Zawodniczka grudziądzkiej Stali – podobnie jak na Mistrzostwach Europy w Apeldoorn – finiszowała trzecia i już cieszyła się z brązowego medalu. Okazało się jednak, że sędziowie pomylili się w liczeniu okrążeń i zawodniczki de facto pokonały 250-metrowy owal 31 razy a nie 30. Protest Włochów został uwzględniony, medale rozdano na podstawie zapisu fotofiniszu z trzydziestego okrążenia.

Maja Tracka, Wiktoria Milda i Marcin Marciniak to aktualni sportowi stypendyści marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Przed kibicami kolarstwa w regionie kolejne emocje. Od środy (8 września) w Trydencie (Trento, Włochy) odbędą się Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym w kategoriach: junior, U-23 i elita. W reprezentacji Polski znalazło się 11 zawodników z regionu – osiem zawodniczek z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team i trzech kolarzy z UKS Copernicus Toruń. Trzymamy kciuki za dobry występ w Dolomitach!