Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Zdrowie
  • ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU – 29 października

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU – 29 października

Udar - grafika

Światowy Dzień Udaru Mózgu został ustanowiony w 2006 r. przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization), który obchodzony jest co roku 29 października w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa o chorobie, która może spowodować śmierć lub nieodwracalną niepełnosprawność.

 

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą chorobą w Polsce po chorobach serca i nowotworach. To też pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności osób po 40. roku życia.

Z badań wynika, że za wystąpienie choroby odpowiadają modyfikowalne czynniki ryzyka (m.in. nadciśnienie tętnicze, choroby serca w tym migotanie przedsionków, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, nadwaga, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu). Zmiana stylu życia i odpowiednie leczenie chorób takich jak nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków mogą znacząco obniżyć zagrożenie udarem. Udary mózgu są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.

 

Zacznij już od teraz zmieniać swoje niezdrowe nawyki na prozdrowotne!!!!!!!

 

W tym roku po raz kolejny wystartowała kampania - ALERT UDAROWY, która ma przypomnieć Polakom, jakie są charakterystyczne objawy udaru i jak na nie reagować.

 

Więcej informacji na temat kampanii społecznej dostępnych jest na stronie: 
www.stopudarom.pl

 

Ku przestrodze warto posłuchać wypowiedzi młodych osób, których dotknęła choroba. Mimo, że na udar mózgu najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, to zdarza się w nielicznych przypadkach, że choroba rozwija się także u ludzi młodych: https://stopudarom.pl/mlodzi/

 

PAMIĘTAJMY - godziny decydują o szansie na sprawność i życie.

 

Udar - grafika

 

Warto poczytać:

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.