Sprawy społeczne

Grafika - Dziadkowie w rodzinie

Dziadkowie w rodzinie, czyli o wzajemnym wzbogacaniu

Dziadkowie są nieodłączną częścią każdej rodziny. Do niedawna żyliśmy wspólnie, w wielopokoleniowych domach i obecność seniorów była czymś oczywistym i naturalnym. Obecnie małżonkowie wraz z dziećmi tworzą nowe domostwa, a dziadkowie zamieszkują osobno, czasem bardzo daleko a kontakt z wnukami mają rzadko i okazjonalnie. Trudno wtedy o realny udział dziadka i babci w codziennym życiu ich wnuków. A szkoda…

 

Szybki postęp technologiczny zdaje się oddalać od siebie kolejne pokolenia, jednak zacieśnianie więzi z bliskimi, budowanie relacji i przekazywanie tradycji, które nasze rodziny spajają może być misją, którą najlepiej wypełnią właśnie dziadkowie. To oni posiadają doświadczenie i wiedzę o świecie, która nie jest jeszcze dostępna młodszym.

 

Nieoceniony jest głos doradczy starszego pokolenia, szczególnie jeśli nie wykracza on poza autonomię nowej rodziny. Dziadkowie, którzy potrafią dzielić się doświadczeniem i swoimi przemyśleniami bez wywierania presji, mogą cieszyć się szczególnym autorytetem u swoich wnuków. Ciepły i wyrozumiały dziadek może dać wsparcie i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli rodzice zajęci pracą i borykający się z licznymi troskami nie mogą poświęcić dość czasu i uwagi swoim dzieciom, jest to pole do popisu dla seniorów, którzy ofiarując siebie czują się ważni i potrzebni swojej rodzinie.

 

Dziadkowie opiekujący się wnukami są doskonałymi towarzyszami zabawy. Mają przecież czas, który chętnie wykorzystają na poznawanie świata przyrody, zwiedzanie okolicy, gry planszowe, działania plastyczne, czy też wspólne uprawianie roślin. Każdy z nas z pewnością pamięta, jak fascynujące były wyprawy z babcią do lasu na jagody, wspólne lepienie pierogów czy wybieranie sadzonek do ogrodu. Te, prozaiczne z pozoru, czynności uczyły nas współpracy, obowiązkowości, kształtowały konkretne umiejętności.

 

Nie tylko dziadkowie lubią się dzielić swoim doświadczeniem, także wnukowie „wchodzą” w rolę nauczyciela. Młode pokolenie na co dzień posługujące się elektroniką chętnie wprowadzi babcię w tajemnice nowych technologii, które są przecież coraz bardziej nieodzowne. Wnuk będzie z siebie dumny, a babcia załatwi kilka spraw nie wychodząc z domu. Korzyść jest wyraźnie obopólna, a więzi między pokoleniami zacieśnione.

 

Inwestujmy czas, wysiłek i zaangażowanie w budowanie silnych więzi międzypokoleniowych. Seniorom bardzo potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i więzi z młodymi, dzieci i młodzież spędzając czas z dziadkami uczą się życia w rodzinnej wspólnocie. Wspierajmy się wzajemnie i towarzyszmy sobie każdego dnia.

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia
styczeń 2022 rok