Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Stoimy przy Ukrainie!

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Krzysztof Sikora, konsul honorowy Ukrainy, prezydent bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki (wystąpienie na sesji sejmiku województwa 28 lutego 2022, podczas której sejmik przyjął stanowisko potępiające rosyjską agresję wobec Ukrainy) 

 

- Ukraina nie jest państwem upadłym. To jest państwo świetnie zorganizowane, które osiem lat prowadzi wojnę. To co robią [wspierając Ukrainę] polskie samorządy, administracja rządowa i społeczeństwo, w tym również półtora miliona Ukraińców [żyjących] w Polsce, jest logiczne i konsekwentne. To co jest budujące [w obecnej sytuacji], to jest nadzieja. Dzisiaj  można powiedzieć, że [dają ją] wszystkie wiadomości, które otrzymujemy z różnych miejsc Ukrainy – jako konsulat mamy ponad tysiąc takich kontaktów.   

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Nie zmarnowaliśmy danego czasu. Wyższa Szkoła Gospodarki wykształciła na Ukrainie ponad 5 tysięcy studentów. Oprócz tego w programach edukacji wzajemnej, bo my też się od nich uczymy, uczestniczyło następne kilka tysięcy osób. Oprócz ambasady w Warszawie Ukraina ma cztery konsulaty zawodowe (w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku) oraz trzynastu konsuli honorowych. Wszyscy sprawnie się ze sobą komunikujemy. Wszyscy związani z Ukrainą w Polsce bardzo racjonalnie postępują.

 

Możemy być dumni z [obecnego, dotyczącego wsparcia dla Ukrainy] (…) pospolitego ruszenia w Polsce, w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale to nie jest nic przypadkowego. Nie byłoby tego bez 30 lat działania.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

W grudniu ubiegłego roku obchodziliśmy trzydziestolecie niepodległości Kazachstanu. Jesteśmy dumni, że po tym nieszczęściu tuż przed Wigilią [22 grudnia 2021 parlament kazachstański ratyfikował nową umowę o współpracy wojskowej z Rosją – red. Wywiadu tygodnia] dziś Kazachstan odmówił pomocy militarnej Rosji. To też trochę efekt naszego działania.

 

Widzieli państwo z całą pewnością ile nacji na manifestacjach w całej Europie staje za Ukrainą. To dlatego, że rozumiemy racje Ukraińców. Wszystkie te działania, które państwo obserwujecie w Polsce i Europie, one by się nie odbywały, gdybyśmy nie mieli tych kontaktów wcześniej i gdybyśmy nie rozumieli tego, czym jest dzisiejsza Ukraina. I kim jest dzisiejszy Hitler XXI wieku.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Musimy zaufać społeczności międzynarodowej, że będzie racjonalna, że będzie konsekwentnie działała.

 

Od naszych partnerów w Rosji wiem, jak zmieniają się ich poglądy, jak ich reakcje się zmieniają. [Kilka dni temu] rosyjskie samoloty lecące do Paryża, do Brukseli, z bogaczami rosyjskimi na pokładzie, musiały zawrócić do Moskwy. Ci ludzie nie pójdą z kwiatami do Putina. Kiedy wcześniej sygnalizowaliśmy naszym partnerom akademickim w Rosji, że sprzeciwiamy się temu, co robi Rosja, [odpowiadali], że to jest „problem nazistów na Ukrainie”. Dzisiaj już nie mamy takich mejli. To społeczeństwo jest biedne. Ale to społeczeństwo też dojrzewa, podobnie jak białoruskie.

 

28 lutego 2022 r. / 1 marca 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.