Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Marianna Gąsiorek

Marianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Marianna Gąsiorek, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Marianna Gąsiorek pochodzi z Bielowic w powiecie opoczyńskim, w dawnym województwie kieleckim. Córka Heleny i Franciszka urodziła się 20 lutego 1922, miała trzy siostry. Czas wojennych represji spędziła w domu rodzinnym, wówczas na roboty przymusowe na terenie Niemiec trafiła jedna z jej sióstr. Z pasją oddawała się tkaniu na krośnie, przędzeniu na kądzieli, tworzyła tak zwane pająki ze słomy zdobione kwiatami.

 

Swojego męża, Józefa, poślubiła w wieku 22 lat. W latach 60. wyprowadzili się z okolic Opoczna w poszukiwaniu dobrobytu. W Józefowie (powiat mogileński) zamieszkali w 1972 roku. Mąż pracował w mogileńskiej betoniarni, a pani Marianna zajmowała się domem i gospodarstwem. Urodziła jedenaścioro dzieci i wychowała ośmioro z nich. Udzielała się także w lokalnym kole gospodyń wiejskich. W 1986 roku została wdową.

 

Doczekała dziesięciorga wnucząt i dwadzieściorga prawnucząt. To osoba radosna, pełna uśmiechu i pozytywnego nastawienia do życia. Obecnie spędza czas pod opieką rodziny w Józefowie.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

marzec 2022 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone