Aktualności

Halowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKP

Rekordy Swobody i Święty-Ersetic w toruńskiej hali

W miniony weekend w Arenie Toruń zmagali się najlepsi lekkoatleci podczas 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski. Kibice byli świadkami nowych rekordów Polski na 60m kobiet Ewy Swobody z wynikiem 6.99 oraz na 400m kobiet Justyny Święty – Ersetic 51.04.

Najlepszy wynik na świecie w pięcioboju, 4756 punktów, uzyskała była zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz i była stypendystka marszałka – Adrianna Sułek. Wychowanka śp. trenera Wiesława Czapiewskiego, pobiła cztery rekordy życiowe w pięciu konkurencjach wieloboju i jest poważną kandydatką do medalu halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie.

Skok wzwyż mężczyzn był konkurencją zdominowaną przez zawodników z Kujaw i Pomorza. Czwarty z rzędu tytuł halowego mistrza Polski zdobył Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) – 2.226, srebro – Mateusz Kołodziejski, a brąz Gracjan Wiśniewski (obaj Zawisza Bydgoszcz).

Pierwsze historyczne złoto Halowych Mistrzostw Polski seniorów zdobyła dla gospodarzy z MKL Toruń Anna Matuszewicz. Stypendystka Marszałka wygrała skok w dal z wynikiem 6.41.

Równolegle z rywalizacją seniorów o medale walczyli zawodnicy do lat 23 – „młodzieżowcy”.

Dwa złote medale – na 1500 i 3000 m – zdobyła Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek). Na 400 m najszybsza była Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz), a na 1500 m mężczyzn – Jędrzej Poczwardowski (MKL Toruń).

Klasyfikacja medalowa województw:

Województwo Kujawsko-Pomorskie uplasowało się na 4 miejscu w klasyfikacji medalowej zdobywająca łącznie 10 medali: 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe. Pierwsze miejsce zdobyło województwo pomorskie z 9 medalami (4 -3 – 2). Drugie miejsce zajęło woj. śląskie (4-2-3). Na trzecim miejscu uplasowało się woj. lubelskie z 8 medalami: (4-0-4).

Klasyfikacja medalowa klubów:

Pierwsze miejsce zajął SKLA Sopot z 5 medalami (3 złote, 2 srebrne), drugie miejsce zajął AZS-AWF Katowice 6 medali (3 złote, 1 srebrny, 2 brązowe). Na 3 miejscu uplasował się KS AZS AWF Kraków z 5 medalami (3 złote, 1 srebrny, 1 brązowy).

Najlepszy z klubów z Kujawsko-Pomorskiego –  Zawisza Bydgoszcz SL z 7 medalami (1 złoty, 3 srebrne, 3 brązowe) uplasował się na 7 pozycji. Na 10 miejscu znalazł się MKL Toruń z 2 medalami (1 złoty, 1 srebrny). 14 miejsce zajął MKS Inowrocław z 1 złotym medalem.

200m mężczyzn – Brzeziński Adrian MKL Toruń

18 marca rozpoczynają się Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie, stolicy Serbii. Polski Związek Lekkiej Atletyki zaprezentował pełen skład reprezentacji. Wśród 25 zawodników reprezentacji znaleźli się zawodnicy z Kujaw i Pomorza:

Sztafeta 4x400m kobiet – Kinga Gacka oraz Iga Baumgart-Witan z BKS Bydgoszcz

60m mężczyzn – Adrian Brzeziński MKL Toruń

Skok w wzwyż – Norbert Kobielski, MKS Inowrocław.

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

8 marca 2022 r.

Halowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKPHalowe Mistrzostwa Polski, fot. Paweł Skraba dla UMWKP