Aktualności

Kursy zawodowe w bydgoskim Braille’u, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Kursy zawodowe w bydgoskim Braille’u, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Jubileusz bydgoskiego Braille’a

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy, najstarsza w Polsce placówka kształcąca osoby z dysfunkcją wzroku, obchodzi w tym roku jubileusz 150 lat pracy. W programie obchodów znalazły się m.in. warsztaty i zajęcia w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, konkursy i impreza plenerowa. Z ofertą edukacyjną ośrodka można zapoznać się od dziś (16 maja) podczas Drzwi Otwartych. Zapraszamy!

– Dziękuję za zaangażowanie wszystkim oddanym swojej pracy i wychowankom nauczycielom, którzy nie tylko dbają o rozwój dzieci i młodzieży, ale także aktywnie działają na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami. Życzę Państwu niegasnącego entuzjazmu i satysfakcji oraz gratuluję pięknego jubileuszu! – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Od poniedziałku do czwartku (16-19 maja) do placówki zapraszamy na Drzwi Otwarte. Plan dostępny jest na stronie www.braille.bydgoszcz.pl.  

10 czerwca na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem „150 okrążeń na 150-lecie K-PSOSW”. Więcej informacji wkrótce.

W sobotę (14 maja) zaprosiliśmy do Izby Tradycji bydgoskiego ośrodka, w której zgromadzono narzędzia wspierające osoby z dysfunkcją wzroku zgromadzone przez 150 lat działalności placówki. W programie poza zwiedzaniem: prezentacja księgozbioru brajlowskiego, warsztaty pisma dla niewidomych i słabowidzących oraz trening orientacji przestrzennej. Za nami także bal charytatywny, podczas którego zbierano pieniądze na renowację historycznego fortepianu Carla Bechsteina z 1893 roku, występ Rafała Blechacza oraz wydanie jubileuszowych kartki pocztowej, znaczka i datownika.

Czytaj Koncert Rafała Blechacza dla wychowanków bydgoskiego Braille’a (zdjęcia)

W bydgoskiej placówce kształcą się niewidomi, słabowidzący, głuchoniewidomi oraz dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Rozbudowana baza dydaktyczna i bogata oferta edukacyjna pozwalają na naukę i rehabilitację uczniów na każdym etapie kształcenia – od oddziałów przedszkolnych, poprzez szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, technikum, szkołę policealną aż po branżowe szkoły I i II stopnia i szkołę przysposabiającą do pracy.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego systematycznie wspiera modernizację i rozbudowę ośrodka. Dzięki środkom unijnym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 m.in. utworzono nowe i zmodernizowano istniejące pracownie zawodowe placówki – każda została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i nowoczesne oprogramowanie.

Trwają zajęcia przygotowujące do egzaminów maturalnych i zawodowych, warsztaty kompetencji pracowniczych oraz płatne staże zawodowe, którymi objętych jest 50 uczniów ośrodka. W ramach przedsięwzięcia o wartości ponad 1 miliona złotych szkolenia przechodzą także nauczyciele ośrodka.

W kwietniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą kolejnej oczekiwanej inwestycji będącej dopełnieniem systemu opieki nad dziećmi słabowidzącymi i niewidomymi. Placówka wzbogaci się o nowy budynek przedszkola.

Wśród specjalistycznych placówek edukacyjnych, prowadzonych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, są także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu.

Czytaj:

  • 150 lat tradycji. Rozmowa z Małgorzatą Szczepanek, dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Braille’a w Bydgoszczy.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 maja 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2022 r.