Zdrowie

Grafika: Światowy Dzień Mózgu - 22 lipca

Zadbaj o swój mózg!!!

Światowy Dzień Mózgu – to dzień powołany na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1975 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli.

 

Powyższe święto jest okazją aby zainteresować społeczeństwo zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem mózgu, zdrowiem psychicznym i przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że powinniśmy dbać o ten kluczowy narząd w naszym organizmie.

 

PAMIĘTAJMY – zdrowy i sprawny mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie oraz jakość życia. Mózg kontroluje przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie.

 

Należy zwrócić uwagę na szeroki wachlarz chorób mózgu, często nazywanych tykającą bombą!!!

 

Zaliczamy do nich zarówno choroby o podłożu neurologicznym takie jak: udar, choroba Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienie rozsiane, jak i choroby psychiczne: depresja czy schizofrenia. Do chorób mózgu należą także bóle głowy, bezsenność czy migrena.

 

Według WHO do 2030 roku to właśnie choroby mózgu staną się największym zagrożeniem zdrowotnym prowadzącym do niepełnosprawności lub śmierci. Na pierwszym miejscu w tym ponurym rankingu znajduje się depresja.

 

W chorobach mózgu bardzo ważna jest PROFILAKTYKA!!!

 

Zatem jak dbać o swój mózg???

 

Regularnie się badaj. Sprawdzaj poziom cukru, cholesterolu, mierz ciśnienie aby wdrożyć jak najszybciej leczenie, takich chorób i nieprawidłowości jak: cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom cholesterolu.

 

Jedz zgodnie z piramidą żywienia, w której warzywa to podstawa. Uważaj –przejadanie się postarza mózg!!!

 

Odpowiednio się odżywiaj i nawadniaj. Wprowadź do jadłospisu m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 jak (np. ryby, czy oleje np. lniany) również witaminy z grupy B, magnez (np. kasza gryczana, orzechy, pestki dyni) a także lecytynę (np. żółtka jaj, awokado). Nie zapominaj również o ziołach i przyprawach, które korzystnie wpływają na pracę mózgu (np. ginko biloba, żeń szeń, kurkuma).

 

Zrezygnuj z używek – nie pal, nie bierz narkotyków, ogranicz alkohol. Wszystkie używki mają dewastujący wpływ na mózg i prowadzą do jego degeneracji.

 

Zrezygnuj z wysoko przetworzonego, tzw. „śmieciowego” jedzenia bogatego zarówno w nasycone kwasy tłuszczowe, jak i w nadmiar węglowodanów. Takie jedzenie niestety zaburza przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu.

 

Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w organizmie. Wraz z krwią do różnych tkanek ciała – w tym do mózgu –  dostarczane są substancje odżywcze i tlen, które pobudzają jego aktywność, wspierając koncentrację i kreatywność. Ruch stymuluje produkcję hormonów szczęścia a także pomaga obniżyć poziom kortyzolu i adrenaliny produkowanych w sytuacjach stresowych.

 

Znajdź czas na wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Chroniczne niewyspanie sprzyjać może rozwojowi choroby Alzheimera gdyż brak snu zwiększa m.in. poziom beta-amyloidu – białka odpowiedzialnego za degenerację neuronów – w płynie mózgowo-rdzeniowym.

 

Rusz głową! Nie wpadaj w lenistwo intelektualne, trzeba ciągle gimnastykować mózg np.: rozwiązuj krzyżówki, zagadki logiczne, ucz się nowych rzeczy np. języka obcego, gry na instrumencie itp.

 

Na nowe hobby i pasje nigdy nie jest za późno!!!

 

Grafika - dwie półkule mózgu lewa na tle wzorów matematycznych, prawa w plamiastych różnorodnych barwach 

 

Oto kilka ćwiczeń i zaleceń poprawiających kondycję mózgu:

  • umyj zęby drugą ręką,
  • rozbij rutynę i zmień początek dnia,
  • przemebluj pokój, łazienkę lub kuchnię,
  • rozwiąż od czasu do czasu zadania poprawiające pamięć np.
  • z podanych poniżej liter ułóż nazwy zawodów:
    ODGRNOIK, ARLZEK, RZKEJAOL, MYNARZRA, KATWOAD, MENIKCHA, KARZPIE, AFTOFOGR, IKGRNÓ, OLIPANTCJ, IKTWONRA, KICAEOWR, HYLIKAUDR, GARZESTRZMI,
  • nie zaniedbuj kontaktów towarzyskich,
  • i na koniec – postaraj się poszukać przyjemności w prostych rzeczach.

 

Więcej informacji i zagadek na stronach:

https://zdrowie.pap.pl/psyche/kilka-cwiczen-poprawiajacych-kondycje-mozgu

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/trening-umyslu-czyli-cwiczenia-na-dobra-pamiec-aa-mBpT-qKuE-qxcU.html

 

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-mozg

https://www.rp.pl/zdrowie/art1431651-cwiczysz-twoj-mozg-bedzie-dluzej-sprawny

https://www.medonet.pl/zdrowie,mozg—budowa–funkcje–urazy-i-choroby–czym-odzywiac-mozg-,artykul,1728829.html