Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

29 września - Światowy Dzień Serca

Grafika - 29 września - Światowy Dzień Serca

Wyzwania, z jakimi musimy mierzyć się w czasach pandemii, przypominają nam jak ważny jest aspekt zdrowotny naszego życia. Dotyczy to także (a może szczególnie) naszego organu, o którym tak często zwykliśmy zapominać, a którego święto obchodzimy  29 września, ustanowionego jako Światowy Dzień Serca.

 

W maju 2021 roku opublikowano wyniki badania opinii publicznej pn. „Kondycja Serc Polaków w czasie pandemii COVID-19”, którego celem było m.in. określenie zmian jakie pandemia koronawirusa spowodowała w zakresie leczenia chorób kardiologicznych. Badania zrealizowane zostało przez KANTAR Polska na potrzeby XVIII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”.

 

Badania wskazały na negatywny skutek pandemii, jakim może być wzrost zachorowań na schorzenia kardiologiczne. Głównie przyczynę tego stanu należy upatrywać w stresie wywołanym pandemią oraz zmianą zachowań w czasie pandemii w zakresie profilaktyki. Innym powodem wzrostu liczby chorób serca, jak wykazały badania, jest niski poziom świadomości, dotyczący skutków jakie niesie ze sobą niezdrowy tryb życia.


Dobrze jest dbać o serce jeszcze wówczas, kiedy jest zdrowe, do czego przyczynia się m.in. racjonalna dieta, odpowiednia waga ciała, unikanie palenia, umiar w piciu alkoholu oraz ograniczenie stresu. W dziedzinie profilaktyki nie należy zapominać o kontrolowaniu poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Jednakże aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową dietą stanowi jedną z najlepszych znanych profilaktyk prozdrowotnych.

 

Z informacji na temat pracy serca warto wspomnieć, że pracując 24 godziny na dobę, bije ono około 100 tysięcy razy, czyli 40 mln razy rocznie i około 2 miliardy razy w ciągu całego życia. W trakcie każdego uderzenia przez serce przepływa mniej więcej 1/3 szklanki krwi, co dziennie daje około 7500 litrów.  

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.