Zdrowie

Grafika - 29 września - Światowy Dzień Serca

29 września – Światowy Dzień Serca

Wyzwania, z jakimi musimy mierzyć się w czasach pandemii, przypominają nam jak ważny jest aspekt zdrowotny naszego życia. Dotyczy to także (a może szczególnie) naszego organu, o którym tak często zwykliśmy zapominać, a którego święto obchodzimy  29 września, ustanowionego jako Światowy Dzień Serca.

 

W maju 2021 roku opublikowano wyniki badania opinii publicznej pn. „Kondycja Serc Polaków w czasie pandemii COVID-19”, którego celem było m.in. określenie zmian jakie pandemia koronawirusa spowodowała w zakresie leczenia chorób kardiologicznych. Badania zrealizowane zostało przez KANTAR Polska na potrzeby XVIII edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”.

 

Badania wskazały na negatywny skutek pandemii, jakim może być wzrost zachorowań na schorzenia kardiologiczne. Głównie przyczynę tego stanu należy upatrywać w stresie wywołanym pandemią oraz zmianą zachowań w czasie pandemii w zakresie profilaktyki. Innym powodem wzrostu liczby chorób serca, jak wykazały badania, jest niski poziom świadomości, dotyczący skutków jakie niesie ze sobą niezdrowy tryb życia.

Dobrze jest dbać o serce jeszcze wówczas, kiedy jest zdrowe, do czego przyczynia się m.in. racjonalna dieta, odpowiednia waga ciała, unikanie palenia, umiar w piciu alkoholu oraz ograniczenie stresu. W dziedzinie profilaktyki nie należy zapominać o kontrolowaniu poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Jednakże aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową dietą stanowi jedną z najlepszych znanych profilaktyk prozdrowotnych.

 

Z informacji na temat pracy serca warto wspomnieć, że pracując 24 godziny na dobę, bije ono około 100 tysięcy razy, czyli 40 mln razy rocznie i około 2 miliardy razy w ciągu całego życia. W trakcie każdego uderzenia przez serce przepływa mniej więcej 1/3 szklanki krwi, co dziennie daje około 7500 litrów.