Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Edukacja
  • Życie na przełomie - opowieść o Andrzeju Szwalbem

Życie na przełomie - opowieść o Andrzeju Szwalbem

Krystyna Starczak-Kozłowska i Robert Preus, fot. J. Szczepańczyk
Krystyna Starczak-Kozłowska i Robert Preus, fot. J. Szczepańczyk

22 września 2022 roku w Kujawsko-Pomorskiem Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Robert Preus, dyrektor KPCEN, Violetta Panfil-Smolińska, wicedyrektor oraz Grzegorz Nazaruk, nauczyciel konsultant spotkali się z Panią Krystyną Starczak--Kozłowską, autorką książki pt. „Życie na przełomie. Opowieść o Andrzeju Szwalbe”.

 

Pani Krystyna Starczak-Kozłowska była jedną z osób opowiadających o wieloletnim dyrektorze Filharmonii Pomorskiej podczas konferencji pod nazwą Szwalbe. Kreator. Lider. Postać, którą organizowało w marcu 2022 roku KPCEN w Bydgoszczy wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Andrzeja Szwalbego DZIEDZICTWO.

Krystyna Starczak-Kozłowska mówiła między innymi: Chciałam pokazać, dlaczego Szwalbe był wielkim wizjonerem, jak rozwinęła się taka osobowość.

To pomnikowy autorytet, od wielu lat, zwłaszcza od roku 2002, kiedy Jego śmierć uświadomiła, jakim był człowiekiem, ile dokonał dla miasta i regionu…

Podczas spotkania rozmawiano o tym, w jaki sposób przybliżać postać Andrzeja Szwalbego, przygotowując placówki oświatowe Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskie do Roku Andrzeja Szwalbego ogłoszonego w 2023 przez Radę Miasta Bydgoszczy. W tym właśnie roku przypada 100-lecie urodzin naszego bohatera.

Mówiono o Andrzeju Szwalbem jako kreatorze kultury regionu. Swoimi koncepcjami dotyczącymi wielu dziedzin życia kulturalnego obejmował znaczący obszar regionu Pomorza i Kujaw.

 

Opracował: Grzegorz Nazaruk

Autor zdjęć: Jan Szczepańczyk

 

Krystyna Starczak-Kozłowska i Robert Preus, fot. J. SzczepańczykUczestnicy spotkania, fot. J. Szczepańczyk

 

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.