Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Andrzej Szwalbe. Bydgoszcz sam sobie wybrał

Logotyp KPCEN Bydgoszcz

- Bydgoszcz nie jest moim rodzinnym miastem – mówił w marcu 1991 roku, ponad 30 lat temu na łamach „Gazety Pomorskiej” Andrzej Szwalbe. – Jest miastem, które sam sobie wybrałem, by tu żyć i pracować. Myślenie o nim jest nadal moim hobby.

 

11 listopada 2022 roku mija 20 lat od śmierci Andrzeja Szwalbego. W 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego. 

Rok Andrzeja Szwalbego ma być hołdem złożonym tej wybitnej i charyzmatycznej postaci minionego stulecia – założyciela, budowniczego oraz  wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej.

Andrzej Szwalbe z zapałem, dalekowzrocznością i optymizmem rozbudowywał życie kulturalne, muzyczne i naukowe miasta, za co zdobył godność Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli od dłuższego czasu włącza się w działania mające na celu przybliżenie tej Postaci oraz popularyzację dorobku Andrzeja Szwalbego.

Między innymi zorganizowaliśmy Konferencję regionalną: Szwalbe. Kreator. Lider. Postać. Na kanale YT KPCEN ukazał się cykl filmów pt. Szlakiem Andrzeja Szwalbego. W 20. rocznicę śmierci prezentujemy kolejny odcinek, który jest pełną relacją z konferencji.

 

Opracował: Grzegorz Nazaruk

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.