Uzależnienia

Fot.: aids.gov.pl

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to czas bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także okres, w którym myślimy o bliskich dotkniętych tym problemem. Światowy Dzień AIDS gromadzi ludzi z całego świata w celu podniesienia świadomości na temat HIV/AIDS oraz by, pokazać międzynarodową jedność w obliczu epidemii. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

 

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

  • 38 400 000 osób żyło z HIV;
  • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
  • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
  • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce od 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.

 

Ograniczanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS jest w Polsce, jak i na całym świecie, jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało duży spadek liczby zachorowań i śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. W Polsce udało się zorganizować modelowy system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, który w wielu krajach wskazywany jest jako wzór. W tym czasie, dzięki zastosowaniu nowych leków, zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówimy o szczególnych grupach, które zakażają się HIV, lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to oznacza, że każda osoba podejmująca takie ryzyko może się zakazić.

 

W połowie listopada 2022 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 18 tys. pacjentów, w tym 181 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026”.

 

W województwie kujawsko-pomorskim są prowadzone Punkty Konsultacyjno- Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w celu wykrycia zakażenia HIV, anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem przed i po teście:

  • PKD w Toruniu ul. Szosa Bydgoska 1 (na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia) czynny jest we wtorki od godz. 15.00 do godz. 18.00 oraz w piątki od godz. 14.00 do godz. 18.00;
  • PKD w Bydgoszczy ul. Kujawska 4 (na terenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) czynny jest w poniedziałki od godz. 15.00 do godz. 19.00 oraz w środy od godz. 15.00 do godz. 18.00. 

 

Zachęcamy  do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

 

Opracowanie:

Departament Spraw Społecznych i Zdrowia

 

Listopad 2022 rok