Edukacja

Logo Kwietniowi Antypiraci

Kwietniowi Antypiraci spotkali się online

Kwietniowi Antypiraci rozpoczynają działania w marcu. W kwietniu przypada natomiast finał akcji, który łączy się ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich i Światowym Dniem Własności Intelektualnej. 1 marca 2023 roku podczas onlinowego seminarium dla uczestników ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci 2023 pt. Lapbookowe ABC spotkali się nauczyciele szkolni koordynatorzy akcji w swoich szkołach, uczniowie uczestniczący w akcji i prelegenci.

 

Kamil Kazimierczyk omawiał zagadnienie Jak rozpoznać dezinformację?. Pan Kamil, na co dzień dziennikarz lokalnego portalu internetowego DD Włocławek, jest także studentem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku na kierunku nowe media i e-biznes, pełni funkcję CEO w projekcie Media Check. Jest więc w pełni kompetentną osobą, od której wiele można dowiedzieć się na temat wiarygodności informacji. Dzięki jego wystąpieniu uczestnicy są dodatkowo uodpornieni na szkodliwe wpływy fake newsów i rozpoznają dezinformację oraz manipulację.

 

Mogą teraz przystąpić do działań łączących tę wiedzę, prace ręczne, kreatywnie tworzyć kolorowego lapbooka. Szczegóły tworzenia takiej analogowej „książeczki na kolanie” omówiła Justyna Klimczyk, w social mediach znana jako TIK-owy Belfer. Pani Justyna, nauczycielka matematyki i informatyki z Kleszczowa, blogerka, tiktokerka tym razem podzieliła się Prostym sposobem na przygotowanie lapbooka. Wielu uczestników akcji na pewno z radością weźmie do rąk nożyczki, klej, kolorowy papier, opracuje rozety, krzyżówki, puzzle, rebusy do umieszczenia w lapbooku.

 

Nad tworzeniem lapbooków będzie pracować ponad 100 uczniów z różnych miejsc w Polsce. Skąd? Można to sprawdzić na ogólnopolskiej mapie Kwietniowych Antypiratów 2023. Wiele lapbooków trafi do szkolnych bibliotek. Ile takich książeczek na kolanie powstanie? Tego dowiemy się podczas finału akcji 23 kwietnia w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

 

Antypirackie działania mogą pomóc nauczycielom przygotować  Innowację pedagogiczną z Kwietniowymi Antypiratami. Zachęcała do tego Anna Puścińska, ogólnopolski koordynator akcji Kwietniowi Antypiraci. Celem innowacji jest zawsze rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej szkoły oraz rozwijanie kompetencji uczniów. Udział w akcji rozwija te kompetencje, które przydają się w pozaszkolnym i dorosłym życiu, jest częścią edukacji całożyciowej.

 

Oprac. Anna Puścińska