Zdrowie

Grafika - 18 marca Europejski Dzień Mózgu

W zdrowym ciele, zdrowy… mózg

Mózg jest najważniejszym organem w naszym ciele, jest swoistym „centrum dowodzenia”, które umożliwia odczuwanie bodźców − dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, zapewnia utrzymanie równowagi, a także steruje wszystkimi procesami, które zachodzą w organizmie. Obchodzony 18 marca Europejski Dzień Mózgu ma na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję mózgu oraz przypomnienie o konieczności dbania o niego na wielu płaszczyznach.

 

Według szacunków Europejskiej Rady Mózgu jeden na trzech Europejczyków przynajmniej raz w roku doświadcza choroby mózgu. W Polsce populacja osób z chorobami mózgu szacowana jest na około 15 mln. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach populacja osób dotkniętych chorobami mózgu będzie rosła, co przyniesie niebotyczne koszty nie tylko medyczne ale przede wszystkim społeczne.

 

Choroby mózgu to szerokie pojęcie obejmujące choroby neurologiczne, psychiatryczne i neurochirurgiczne. Są to m.in. choroby naczyń mózgowych (udary), migrena i inne samoistne bóle głowy, padaczka, choroba Alzheimera i inne demencje, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju (w tym depresja), zaburzenia psychotyczne (w tym schizofrenia), uzależnienia, nowotwory mózgu, zapalenie opon mózgowych, a także urazy mózgu. Choroby mózgu przyczyniają się do pogorszenia się jakości życia, bardzo często są także przyczyną zgonów. Choroby mózgu, szczególnie te występujące w wieku podeszłym np. choroba Alzheimera, skutkują osłabieniem funkcji ruchowych i intelektualnych.

 

Warto wspomnieć, że choroba Alzheimera była w bieżącym tygodniu tematem „Środy z Profilaktyką” − edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia. Gorąco zachęcamy do obejrzenia opublikowanego z tej okazji materiału filmowego oraz do zapoznania się z poradnikiem dla opiekuna – Opieka nad chorym na alzheimera. Opracowanie jest efektem współpracy Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach Forum Organizacji Pacjentów.

 

Jak dbać o mózg?

 

Dla dobra mózgu trzeba koniecznie przyjrzeć się swojej diecie, która powinna być zdrowa i zbilansowana, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których źródłem są m.in. ryby, a także obfita w warzywa, zwłaszcza zielone, kasze, ziarna i orzechy. Wyeliminowania wymagają natomiast wysokoprzetworzone dania i przekąski. Badania potwierdzają, że codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na plastyczność mózgu i pomaga utrzymać funkcje poznawcze. Dla prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędny jest zdrowy sen i wypoczynek, unikanie stresu, a także wysiłek intelektualny − regularna gimnastyka mózgu ma korzystny wpływ na jego sprawność i funkcjonowanie. Pamiętajmy, że nawet przy stosowaniu się do powyższych wskazówek należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne aby wyeliminować ryzyko choroby.