Środowisko

Przywitanie uczestników konkursu fot. Marlena Wojciechowska
Przywitanie uczestników konkursu fot. Marlena Wojciechowska

NAJLEPSI W WOJEWÓDZTWIE POJADĄ NA LUBELSZCZYZNĘ

Etap Wojewódzki XXII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” już za nami. W dniach 20-21 kwietnia 2023 roku gościliśmy najlepszych reprezentantów sześciu parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego wyłonionych w poprzednich etapach konkursu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Poznajemy Ptaki Parków Krajobrazowych” dlatego też uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą nie tylko parków krajobrazowych ale również ornitologii. Pierwszego dnia każdy z uczestników zmierzył się z testem wiedzy, zadaniem zespołów było też poprawne rozpoznawanie poszczególnych gatunków ptaków. Najwięcej punktów zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sępólnie Krajeńskim reprezentująca Krajeński Park Krajobrazowy, zajmując tym samym I miejsce w tym etapie konkursu. To ta drużyna będzie reprezentowała województwo kujawsko-pomorskie na szczeblu ogólnopolskim, którego koordynatorem jest Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

 

A tak przedstawia się pełna klasyfikacja drużyn:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sępólnie Krajeńskim reprezentująca Krajeński Park Krajobrazowy

II miejsce – drużyna z Zespołu Placówek Oświatowych w Drzycimiu  – Wdecki Park Krajobrazowy

III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Niewieścinie – Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą

IV miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kowalu – Gostynińsko-Włocławski Park  Krajobrazowy

V miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie – Brodnicki Park Krajobrazowy

VI miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie – Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

 

Konkurs wymaga od uczestników dużej wiedzy przyrodniczej dlatego cieszymy się, że dzięki naszym partnerom mogliśmy przygotować upominki dla każdego z nich.

 

Po konkursowych zmaganiach odbyło się zwiedzanie Tlenia, w tym pełnego ciekawych zbiorów dworca. Uczestnicy wzięli udział w questingu po Tleniu, który wszyscy rozwiązali nie tylko bezbłędnie, ale także wyjątkowo szybko. Wspólnie spędzony dzień zakończyliśmy ogniskiem z kolacją.

 

Kolejny dzień dla uczestników konkursu upłynął na poznawaniu Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Ciekawe i chronione miejsca tego obszaru przybliżyła prelekcja, która zachęciła do jego bliższego poznania i ruszenia w teren.  Zajęcia terenowe rozpoczęliśmy od wyprawy na ścieżkę ciszy oraz do rezerwatu przyrody „Jezioro Piaseczno”. Wybraliśmy się też na zaporę wodną, gdzie Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego przybliżył uczestnikom historię powstania elektrowni wodnej w Żurze. Niestety nadszedł czas końca spotkania, mamy jednak nadzieję, że wspólne odkrywanie przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego zostanie w miłych wspomnieniach uczestników.

 

Partnerem głównym wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym partnerom: Powiat Świecki, Kuratorium z Bydgoszczy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Nadleśnictwo Dąbrowa, Nadleśnictwo Osie, Nadleśnictwo Trzebciny, Wójt Gminy Osie za wsparcie w przygotowaniu i realizacji konkursu. To dzięki Wam radość i zadowolenie uczestników konkursu, to dzięki Wam mieliśmy przyjemność organizacji wydarzenia, które tak jak zachęca hasło tegorocznego Dnia Ziemi jest inwestycją w naszą planetę.

 

tekst: Marlena Wojciechowska

 

Przywitanie uczestników konkursu fot. Marlena WojciechowskaPrzywitanie uczestników konkursu. fot. Marlena WojciechowskaUczestnicy w czasie pisania testu fot. Marlena WojciechowskaW czasie pisania testu 2 fot. Marlena WojciechowskaI miejsce Szkoła Podstawowa z Sępólna Krajeńskiego fot. Beata PawlakII miejsce Zespół Placówek Oświatowych z Drzycimia fot. Beata PawlakIII miejsce Szkoła Podstawowa z Niewieścina fot. Beata PawlakIV miejsce Szkoła Podstawowa z Kowala fot. Beata PawlakV miejsce Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Pokrzydowie fot. Beata PawlakVI miejsce Szkoła Podstawowa w Leźnie fot. Beata PawlakDrużyna z Leźna w czasie rozwiązywania zadania questingu fot. Marlena WojciechowskaW czasie questingu fot. Marlena WojciechowskaNiektóre zadania questingu wymagały dostrzegania detali fot. Marlena WojciechowskaWspólne kolacja i ognisko fot. Marlena WojciechowskaWspólne ognisko na zakończenie dnia fot. Marlena WojciechowskaNa ścieżce ciszyUczstnicy konkursu na ścieżce ciszy - dzień drugiCzas na leśne zanurzenie dla uczestników konkursu fot. Marlena WojciechowskaW rezerwacie Jezioro Piaseczno fot. Marlena WojciechowskaTropimy ptaki...konretnie żurawie fot. Marlena WojciechowskaOstatni etap na ścieżce ciszy fot. Marlena WojciechowskaGrupa z Sępólna Krajeńskiego na ścieżce ciszy fot. Marlena WojciechowskaGrupa z Brodnicy na ścieżce ciszy fot. Marlena WojciechowskaŻur- przy tablicy upamiętniającej Alfonsa Hoffmana fot. Marlena WojciechowskaNa zaporze w Żurze fot. Marlena WojciechowskaPomnik przyrody na zaporze na pożegnanie z uczestnikami konkursu fot. Marlena Wojciechowska