Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Raka Krwi

Światowy Dzień Raka Krwi

Światowy Dzień Raka Krwi obchodzimy 28 maja. Tego dnia na całym świecie głośno mówi się o problemie zachorowalności na nowotwory krwi. Symbolem  Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi jest znak czerwonej wstążki „&”, który wyraża solidarność z osobami cierpiącymi na tego typu choroby. Znak ten łączy ze sobą pacjentów, ich rodziny, przyjaciół oraz dawców.

 

Nowotwory krwi to zbiorcza nazwa chorób autoimmunologicznych dotyczących krwi, szpiku kostnego i układu limfatycznego. Większość z nich to rzadkie, zagrażające życiu choroby dotykające niewielkie populacje pacjentów. Razem stanowią jednak 7% wszystkich przypadków raka. Każdego roku nowotwory krwi są diagnozowane u 900 tys. pacjentów na całym świecie, jednak większość ludzi pozostaje nieświadoma istnienia tych poważnych, często nieuleczalnych chorób. Istnieje około 140 różnych rodzajów nowotworów tego rodzaju – najważniejsze to białaczka, chłoniak i szpiczak mnogi. Ze względu na ich niejednorodność i zróżnicowanie towarzyszących im dolegliwości często są to choroby, których nie jesteśmy świadomi.

 

Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwiotwórczy organizmu, a także układ limfatyczny, krew lub szpik kostny. W zależności od miejsca powstania, nowotwory krwi dzieli się na dwie grupy: nowotwory układu krwiotwórczego, które wywodzą się ze szpiku kostnego i nowotwory limfoidalne, które wywodzą się z układu chłonnego.

 

Jeśli u Pacjenta zachodzi podejrzenie nowotworu krwi, wykonywane są badania morfologii z rozmazem mikroskopowym, badania biochemiczne, badania obrazowe, biopsja szpiku, ewentualnie – pobranie węzła chłonnego w celu badania histopatologicznego oraz inne wysokospecjalistyczne badania.

 

Na całym świecie, co minutę, dwie osoby dowiadują się, że mają nowotwór krwi. W Polsce choruje ponad 100 tysięcy osób. Co roku przybywa aż 6000 nowo zdiagnozowanych pacjentów.  

 

Objawy nowotworu krwi – o czym należy pamiętać?

Objawy nowotworu krwi mogą być bardzo zróżnicowane i większość z nich jest charakterystyczna dla wielu chorób. Najczęściej wymieniane symptomy kliniczne to:

  • gorączka
  • poczucie chronicznego zmęczenia u pacjenta
  • niedokrwistość
  • zaburzenia o podłożu hormonalnym
  • negatywne samopoczucie, w tym depresja
  • zaburzenia w budowaniu relacji z innymi osobami
  • niechęć do kontaktów towarzyskich
  • zmiany zapalne w jamie ustnej i gardle
  • obniżona odporność na infekcje
  • liczne infekcje bakteryjne i grzybicze
  • skłonność do powstawania siniaków i wybroczyn
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • zaburzenia neurologiczne
  • nieuzasadnione krwawienia.

 

Rak krwi – przyczyny tego nowotworu nie są do końca poznane. Jednak specjaliści wymieniają cztery główne grupy czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania. Pierwszą z nich są predyspozycje genetyczne – jeśli w Twojej rodzinie pojawiły się przypadki białaczki, warto regularnie monitować swoje zdrowie pod tym kątem. Drugą grupę stanowią czynniki o naturze zakaźnej – istnieje podejrzenie, że niektóre wirusy mogą prowadzić do powstawania mutacji krwiotwórczych. Trzecia grupa to z kolei różnorodne czynniki fizyczne, które sprzyjają zwiększeniu tendencji rozrostowej białych ciałek. Jako przyczyny białaczki wymienia się także indywidualne upośledzenie układu immunologicznego.

 

Warto również wspomnieć, że aż 20% przypadków białaczki powiązanych jest z paleniem tytoniu – aktywny tryb życia i wyzbycie się tego typu nałogów może znacząco zmniejszyć ryzyko naszego zachorowania.

 

Najlepszą profilaktyką raka krwi jest zatem dbanie o ogólny stan zdrowia – leczenie na bieżąco nawet pozornie drobnych infekcji i nie bagatelizowanie jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na osłabienie układu immunologicznego. Onkolodzy podkreślają również istotność zrównoważonego żywienia w profilaktyce nowotworowej – spożywanie dużej ilości warzyw i owoców przy jednoczesnym ograniczeniu żywności przetworzonej i mięsa uznawane jest za najbardziej korzystne.

 

Diagnostykę nowotworów krwi wspiera morfologia krwi obwodowej. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki badania pokażą ewentualne odchylenia od normy ilości danych typów komórek krwi, co jest pierwszym sygnałem, żeby sprawdzić skąd te nieprawidłowości wynikają.

 

Po co czekać aż nasilą się objawy i diagnozować już rozwiniętą chorobę – znacznie lepiej badać swoją krew, od razu gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące sygnały!