Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Dokta patronką oddziału zakaźnego na Bielanach

Tablicę z informacją o patronce oddziału zakaźnego WSZ odsłoniła Beata Chomicz, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Imię doktor Wandy Błeńskiej, związanej z naszym regionem lekarki i społeczniczki, nosi nowy pawilon oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Poświęconą Dokcie tablicę w kompleksie lecznicy odsłoniła 22 grudnia jej przyjaciółka Beata Chomicz w asyście marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz dyrekcji lecznicy i kierownictwa jednostki.     

Czytaj więcej

Doktor Błeńska – dobry duch toruńskiego Szpitala Miejskiego

Imię doktor Wandy Błeńskiej otrzymał nowy budynek Szpitala Miejskiego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Imię doktor Wandy Błeńskiej, związanej z naszym regionem lekarki i społeczniczki, otrzymało we wtorek (14 grudnia) nowe skrzydło Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, w którym funkcjonują m.in. oddział udarowy, oddział neurologiczny, odział przeszczepowy i pracownia biologii molekularnej. Inwestycja została sfinansowana w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020. W Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy Rok Wandy Błeńskiej.

Czytaj więcej

Konkurs literacki pamięci Dokty rozstrzygnięty

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie literackim pamięci Wandy Błeńskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Laureaci konkursu literackiego pamięci Wandy Błeńskiej, żołnierza Armii Krajowej, lekarki, organizatorki ośrodka leczenia trędowatych w Ugandzie, odebrali w czwartek (28 października) nagrody z rąk marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej i dyrektora Książnicy Kopernikańskiej Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej.

Czytaj więcej

Apostołowie Afryki: doktor Błeńska i kardynał Kozłowiecki

Dr Wanda Błeńska, fot. z arch. KIK w Toruniu

Doktor Wanda Błeńska, patronka roku 2021 w województwie kujawsko-pomorskim, oraz kardynał Adam Kozłowiecki SJ byli bohaterami konferencji naukowej „Apostołowie Afryki. Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ – życie, działalność, pamięć” z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej. 

Czytaj więcej

Apostołowie Afryki

Wanda Błeńska i kard. Adam Kozłowiecki SJ

28 pażdziernika odbędzie się konferencja poświęconą dr Wandzie Błeńskiej oraz kard. Adamowi Kozłowieckiemu. Konferencja jest współorganizowana przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego.

Czytaj więcej

Obchodziliśmy Święto Województwa (dużo zdjęć)

Uroczysta msza święta w intencji regionu, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Poniedziałkowa (7 czerwca) uroczysta sesja sejmiku województwa w historycznym gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy była kulminacyjnym punktem oficjalnych obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – To spotkanie dedykujemy naszym bohaterom – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki, odnosząc się do pracowników i funkcjonariuszy instytucji i służb zaangażowanych w walkę z epidemią Covid-19; przedstawiciele tych struktur byli specjalnymi gośćmi uroczystej sesji.  

Czytaj więcej

Pamięci „Dokty” – konkurs literacki z nagrodami

Fragment plakatu konkursu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu i samorząd województwa zaprasza twórców Pomorza i Kujaw do udziału w Wojewódzkim Konkursie Literackim Pamięci "Dokty": „Wanda Błeńska, działaczka Armii Krajowej, lekarka, misjonarka”.

Czytaj więcej

Myślę, że to jest właśnie świętość (wideo)

Beata Chomicz wspomina Wandę Błeńską, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rozmowa z Beatą Chomicz, członkinią toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, przyjaciółką doktor Wandy Błeńskiej

Czytaj więcej

XXVII sesja sejmiku województwa

Posiedzenie sejmiku województwa, 30 listopada 2020, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Na swym poniedziałkowym (30 listopada) posiedzeniu sejmik województwa wezwał rząd do rezygnacji z weta do budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz do bardziej rozważnego dobierania kryteriów pomocy dla instytucji kulturalnych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. W kolejnych przyjętych stanowiskach zwrócił uwagę na pogłębiający się kryzys psychiatrii dziecięcej i ogłosił przyszły rok Rokiem Doktor Wandy Błeńskiej.  
 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone