Edukacja

Kwietniowe zdalne działania w KPCEN Toruń

Kwiecień 2020 – miesiąc, w którym ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, wszystkie szkolenia i konsultacje z nauczycielami i dyrektorami odbywały się zdalnie.

  • Kursy, warsztaty…

W kwietniu odbywały się spotkania kursu Jak szkolić zdalnie? – metody i narzędzia w praktyce trenera na platformie Live Webinar, prowadzone przez Agnieszkę Przybyszewską i Sławomira Żebrowskiego. Na zajęciach uczestnicy poznają różne narzędzia cyfrowe, platformy edukacyjne, trenują praktyczne ich wykorzystanie oraz dzielą się własnymi pomysłami i rozwiązaniami. W tej edycji kursu doskonalą swoje umiejętności m.in. konsultantki naszej placówki.

W ramach spotkania seminaryjnego Akademii Zarządzania odbyło się szkolenie zdalne za pomocą Zooma dla dyrektorów. Kwietniowe spotkanie domykało całoroczne seminarium i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Tematyka seminarium dotyczyła przywództwa i roli lidera w czasie kryzysu. Spotkanie prowadziła Anna Cieślik, która dała również przestrzeń do wymiany doświadczeń i refleksji oraz wzajemnej inspiracji w pracy dyrektora.

Systematycznie odbywają się spotkania dla nauczycieli, którzy podnoszą swoje kompetencje językowe. Uczestniczyli w kursach językowych Agnieszki Chabros: języka angielskiego na poziomie A1 i B2 oraz języka hiszpańskiego na poziomie A2 i B2. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, czwartki oraz w soboty.

Kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą to kolejna forma, której uczestnicy aktywnie kontynuują naukę. W kwietniu odbywały się spotkania zdalne z obszarów „Zarządzanie własnym rozwojem zawodowym” oraz „Przywództwo dla uczenia się i rozwoju indywidualnego”. W ramach kursu zrealizowaliśmy również spotkania seminaryjne prowadzone przez konsultantów naszej placówki, które są wsparciem dla uczestników kursu do napisania pracy dyplomowej.

Poza szkoleniami na platformach webinarowych, prowadzimy również szkolenia e-learningowe na platformie Moodle. Taki kurs realizuje w kwietniu Grażyna Szabłowicz-Zawadzka (Programowanie tekstowe na II etapie kształcenia (VII–VIII) – algorytmy w języku Python), podczas którego uczestnicy nabywają umiejętności posługiwania się językiem programowania Python.

  • Sieci współpracy i samokształcenia

Aktywne wsparcie w sieci Wymieńmy doświadczenia, czyli o ciekawych metodach i formach pracy z przedszkolakami uzyskali nauczyciele przeszkoli i edukacji wczesnoszkolnej od Marzenny Wierzbickiej.

Uczestnicy działającej sieci Wykorzystanie metody WebQuest przy realizacji projektów edukacyjnych, którą prowadzi Barbara Iwanowska, byli aktywizowani do pisania projektów w postaci Web Questów. W spotkaniach sieci uczestniczy kilkoro nauczycieli zaangażowanych w pracę Kujawsko Pomorskiej e-Szkoły.

  • Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

W siedzibie KPCEN Toruń przy ul. Sienkiewicza 36 w dalszym ciągu aktywnie i z sukcesami działa Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie funkcjonują dwa studia nagrań, emitujące ok. 100h lekcji tygodniowo.

Zatrudniliśmy ponad 30 wysokiej klasy nauczycieli, którzy, mimo małego doświadczenia w pracy z kamerą, okazali się profesjonalistami w każdym calu. Wspólnie z zespołem realizującym nagrania udało nam się stworzyć w studiach dobry klimat, co przekłada się na pozytywny oddźwięk ze strony naszych odbiorców. Zajęcia są merytoryczne i wartościowe pod każdym względem. Otrzymujemy pozytywne opinie i rekomendacje od uczniów i rodziców, jak również od ekspertów i instytucji edukacyjnych – mówił w wywiadzie udzielonym Urzędowi Marszałkowskiemu Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu i koordynator działania Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. (Więcej: wywiad ze Sławomirem Żebrowskim). O nauczycielach, którzy zaangażowali się w powadzenie lekcji transmitowanych online można przeczytać na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Działania w e-Szkole dostosowywane są do dynamicznej rzeczywistości i oczekiwań odbiorców – np. przed Wielkanocą pojawiły się rekolekcje i zajęcia z pokazami doświadczalnymi, wprowadzono wychowanie fizyczne, transmisje koncertu z cyklu #zostańwdomu. Na pewno z czasem będą pojawiać się nowe, ciekawe inicjatywy – warto na bieżąco śledzić działania e-Szkoły na Facebooku  i na YouTube.

Za nami kwiecień, przed nami maj, trwa wiosna – w tym roku naznaczona trudną sytuacją epidemiczną. Dla zachowania optymizmu warto przytoczyć słowa Wisławy Szymborskiej: „Czemu ty się, zła godzino / z niepotrzebnym mieszasz lękiem? / Jesteś – a więc musisz minąć. / Miniesz – a więc to jest piękne” (Nic dwa razy).

Agnieszka Przybyszewska i Dominika Wojtasińska