Kopernik - wybitny wśród wybitnych
Wojciech Orliński, dziennikarz, autor książki „Kopernik. Rewolucje”
Opracowana strona jest zbudowana w sposób spełniający wymagania dostępności.
W nagłówku strony można wybrać następujące funkcje:
Strona obsługuje następujące skróty klawiszowe:
Strona jest dostosowana do małych ekranów smartfonów i tabletów, można ją również swobodnie skalować.
Wojciech Orliński, dziennikarz, autor książki „Kopernik. Rewolucje”
Sporym zainteresowaniem cieszy się, powstała z inicjatywy gospodarza województwa Piotra Całbeckiego, Marszałkowska Księgodzielnia Kopernikańska. Zapraszamy do punktu wymiany książek znajdującego się w pawilonie przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Z zasobów księgodzielni, powstałej w rocznicę 550. Urodzin Mikołaja Kopernika, korzystać można od poniedziałku do soboty.
484 ochotników wzięło udział w ustanowieniu rekordu Polski w jednoczesnym przepisywaniu dzieła naukowego - fragmentu „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika. Wydarzenie odbyło się w niedzielę (26 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim, organizowaliśmy je wspólnie z Chorągwią Kujawsko-Pomorską ZHP i Książnicą Kopernikańską z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, a wiosną wezmą udział w losowaniu nagród. Do walczących o rekord dołączył także marszałek Piotr Całbecki, a zmaganiom przyglądał się sędzia z Biura Rekordów.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia regionu, obchodził w poniedziałek (20 lutego) swoje doroczne święto. W związku z 550. rocznicą urodzin patrona oraz trwającym Rokiem Kopernika, kalendarz uroczystości i imprez był wyjątkowo bogaty. W Auli UMK samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W miniony weekend odbyły się obchody jubileuszu stulecia nadania II Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy imienia Mikołaja Kopernika. Podczas uroczystości w Filharmonii Pomorskiej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny województwa Roman Jasiakiewicz przekazali na ręce dyrektor placówki Mirosławy Glazy marszałkowski medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.
Biegacze czczą pamięć o wielkim Astronomie. W niedzielę (19 lutego) Piątka z Kopernikiem otworzyła Toruńską Triadę Kopernikańską 2023, cykl trzech imprez biegowych, upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej i marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym spotkanie poprzedzające premierę spektaklu „Kręci się”, musicalu powstałemu z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Zebrani mogli także zapoznać się z wizualizacjami projektu rozbudowy marszałkowskiej Książnicy Kopernikańskiej.
550 lat temu w Toruniu urodził się wybitny astronom, intelektualista, jeden z najznakomitszych umysłów swojej epoki. 19 lutego swoje święto obchodzi także Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, połączone były ze Światowym Kongresem Kopernikańskim, podczas którego wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagranie transmisji inauguracji
Oryginalne egzemplarze trzech pierwszych wydań „De revolutionibus” (norymberskie, bazylejskie i amsterdamskie), największego dzieła Mikołaja Kopernika, zaprezentowano w sobotę (18 lutego) w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. To kolejne wydarzenie będące częścią naszych wojewódzkich obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Doroczne obchody święta UMK, połączone ze Światowym Kongresem Kopernikańskim, podczas którego wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2019 odbyły się w niedzielę (19 lutego). Inauguracja kongresu, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, była transmitowana online.
Wernisażami wystaw „Z Torunia do gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu” i „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu” zainaugurowaliśmy wojewódzkie obchody Roku Mikołaja Kopernika. 18 lutego, w przeddzień urodzin Kopernika, w toruńskim Ratuszu Staromiejskim otwarta została publiczna wystawa oryginalnych egzemplarzy trzech pierwszych wydań największego dzieła Kopernika „De revolutionibus”. 2023 – Rok Mikołaja Kopernika
Przypominamy nasz archiwalny wywiad z prof. Jarosławem Dumanowskim, historykiem specjalizującym się w dziejach kulinariów
550. urodziny Mikołaja Kopernika w marszałkowskich instytucjach kultury świętować będziemy przez cały rok. Już w najbliższy weekend zapraszamy na wystawy, zajęcia i spektakl o wybitnym astronomie i jego działalności.
W Ferrarze doktoryzował się z prawa kanonicznego, medycynę studiował w Padwie, staż prawniczy odbył w Rzymie. Był błyskotliwym intelektualistą, jednym z najznakomitszych umysłów swojej epoki. Oczywiście astronom (o tym wiemy ze szkoły), ale też matematyk, fizyk, filozof, ekonomista, dyplomata, w jakiejś mierze polityk, na pewno strateg wojskowy, poliglota. Miał 24 lata, kiedy rozpoczął świetną karierę w administracji kościelnej, i 70, kiedy na łożu śmierci wziął do ręki świeżo wydane drukiem „De revolutionibus” – własne opus magnum. Obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika, człowieka, który dał ludzkości podstawy nowoczesnego paradygmatu w nauce.
Nikt tak krytycznie i błyskotliwie nie charakteryzuje jak dzieci. Jak postać wybitnego astronoma widzi 5-latek, a jak 17-latek? Kreacje wizerunku Mikołaja Kopernika i wyobrażenia na temat jego działalności oglądać możemy przed Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.
Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz ogłoszenia 2023 rokiem Mikołaja Kopernika w województwie Kujawsko-Pomorskim, zapraszamy na spotkanie, pt.: "Zanim Kopernik poruszył Ziemię. Terra neolitica - terra Solis. Kujawy i Pomorze w epoce pierwszych rolników."
Marszałkowie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego spotkali się 14 lipca we Fromborku. Piotr Całbecki, Mieczysław Struk oraz Gustaw Marek Brzezin podpisali umowy licencyjne dotyczące wspólnie tworzonego Szlaku Kopernikowskiego.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki; wypowiedzi z ceremonii podpisania listu intencyjnego w sprawie kulturowego Szlaku Kopernikowskiego, Toruń, 24 marca 2022
Dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego podpisane zostały 24 marca w Toruniu. Pod pierwszym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa. W przyszłym roku obchodzić będziemy 550. rocznicę urodzin patrona toruńskiej Alma Mater. Film z wydarzenia
Marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu profesor Andrzej Sokala podpisali we wtorek (4 stycznia) list intencyjny w sprawie utworzenia Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Centrum będzie służyć rozwijaniu współpracy między zagranicznymi i polskimi studentami oraz integrowaniu wspólnoty akademickiej z mieszkańcami regionu. Otwarcie planowane jest w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego 2023 roku).
Województwo kujawsko-pomorskie, region Mikołaja Kopernika, uniwersyteckiej astronomii i marszałkowskich astobaz, nawiązał dobrze rokującą współpracę z regionem Coquimbo w Chile, kraju uważanym obecnie za światową stolicę astronomii i lidera w dziedzinie turystyki astronomicznej. Z naszymi chilijskimi partnerami łączy nas pomysł na gospodarcze wykorzystanie związanego z tym potencjału.
© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.