Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

kultura

Jazz w pałacu: Adam Czerwiński Trio - Tribute to Wojtek Karolak

Afisz - Jazz w pałacu: Adam Czerwiński Trio - Tribute to Wojtek Karolak

Już 29 listopada na scenie „Jazz w pałacu” wystąpi Adam Czerwiński Trio. Ich koncert to szczególny hołd dla wybitnego, polskiego muzyka jazzowego – Wojtka Karolaka. By uczcić pamięć swojego kolegi, artyści nagrali płytę „Wojtek Karolak 80th Birthday”, którą będą promować podczas koncertu.

Czytaj więcej

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Ryszard Lewandowski. Grafika i rysunek”

Afisz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zapraszający na wystawę pt. „Ryszard Lewandowski. Grafika i rysunek” w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

W niedzielę (27 listopada) w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, o godz. 15.00 zostanie otwarta wystawa dzieł nieszawskiego artysty pt. „Ryszard Lewandowski. Grafika i rysunek”. Zapraszamy.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Alicja w Krainie Czarów, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Zbliżający się weekend zapowiada się interesująco. W andrzejkowy nastrój wprowadzą nas wydarzenia na które zapraszają marszałkowskie instytucje kultury. Możemy przenieść się do wnętrza starego dworku z przełomu XIX i XX wieku, w fantastyczny świat Alicji z Krainy Czarów, czy uczestniczyć w wokalnych zmaganiach. Nikt nie powinien narzekać na nudę.

Czytaj więcej

Dzień Działacza Kultury: gratulujemy nagrodzonym!

Gala wręczenia nagród z okazji Dnia Działacza Kultury, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Organizowanie koncertów i spektakli oraz zarządzanie i administrowanie zapleczem instytucji kultury to praca wymagająca wiedzy, zaangażowania i pasji. Efekty doceniają widzowie oraz zwiedzający. Trzynaścioro pracowników kujawsko-pomorskich instytucji kultury odebrało w poniedziałek (21 listopada) z rąk marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury. Uroczystość w toruńskim Horzycy uświetnił koncert zespołu Grzegorza Wiśniewskiego.

Czytaj więcej

Zwycięzcy Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego

Zakończenie XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego, fot. Jarosław Pruss dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

W  Filharmonii Pomorskiej zakończył się XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. W sobotę (19 listopada) jury ogłosiło wyniki. Zwycięzcą został Mateusz Krzyżowski, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Gościem uroczystej gali zakończenia konkursu był marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Camerimage: Złota Żaba dla "Tár” Todda Fielda

Gala zamknięcia festiwalu Camerimage, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

30. edycja festiwalu Energa Camerimage jest już tylko wspomnieniem. Święto miłośników kina zakończyło się uroczystą galą zamknięcia w sobotę 19 listopada. Za nami interesujące pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami i warsztaty.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Próba do spektaklu „Wiśniowy sad”, fot. Wojtek Szabelski

Ku końcowi zbliża się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Ponadto w marszałkowskich instytucjach kultury w najbliższy weekend długo wyczekiwane premiery oraz koncert laureatów konkursu im. Paderewskiego. Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych na „Karnawał zwierząt”, miłośnicy literatury Antoniego Czechowa znajdą coś dla siebie w toruńskim teatrze im. Wilama Horzycy.

Czytaj więcej

Wernisaż wystawy „smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”

Materiały promocyjne Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

W piątek (18 listopada) o godz. 17.00, w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”.

Czytaj więcej

Dotacje na ochronę zabytków - wnioski do 15 grudnia

Remont konserwatorski kościoła we Włókach (powiat bydgoski), fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane – ruszył nabór wniosków o dotacje na renowację zabytków w Kujawsko-Pomorskiem. Dokumenty można składać do 15 grudnia. Więcej informacji w zakładce Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu.

Czytaj więcej

Etnowyprawka Malucha: Tkaniny

Fot: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w piątek 18 listopada o godz. 10:00 na zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” adresowanego do małych dzieci (od 6 miesiąca do 3 roku życia) i ich opiekunów.

Czytaj więcej

Muzyka przy świecach w Szafarni

Fot. z materiałów promocyjnych Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

19 listopada o godzinie 17.00  w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się nastrojowy koncert Muzyka przy świecach, w którym wystąpią solistka Anna Łęcka i organista Marcin Łęcki.

Czytaj więcej

Camerimage po raz trzydziesty

Gala otwarcia Camerimage, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Filmowcy i miłośnicy dziesiątej muzy spotykają się w Toruniu na jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Gala otwarcia odbyła się w sobotę 12 listopada w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznano wybitnemu polskiemu reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu. Oficjalna strona festiwalu

Czytaj więcej

Koncert pieśni patriotycznych w Szafarni

Koncert pieśni patriotycznych w Szafarni - Plakat

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza do muzycznego przeżycia Narodowego Święta Niepodległości. 12 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Wydarzenie poprowadzą pracownicy Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania.   

Czytaj więcej

Konkurs Pianistyczny im. Paderewskiego

Inauguracja XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMKWKP

W Filharmonii Pomorskiej trwa XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. Swoje umiejętności zaprezentuje 39 młodych artystów z 13 krajów. W koncercie inauguracyjnym uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie.

Czytaj więcej

Warsztaty rodzinne „Patriotyczne inspiracje”

Materiał promocyjny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Z okazji zbliżającego się święta odzyskania przez Polskę niepodległości, serdecznie zapraszamy na warsztaty rodzinne, pod nazwą „Patriotyczne inspiracje”, które odbędą się 6 listopada, o godzinie 11, w Muzeum Historii Włocławka przy ulicy Szpichlernej 19.

Czytaj więcej

Otul się Polską - warsztaty

Otul się Polską, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza 11 listopada na bezpłatne warsztaty plastyczne "Otul się Polską".  Podczas wspólnej zabawy plastycznej uczestnicy zaprojektują własny szal w narodowych barwach.

Czytaj więcej

Zapraszamy na koncert zespołu SVAHY

Czy ten koncert to nie u was?, materiał promocyjny Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza 5 listopada na ostatni w tym roku koncert z cyklu Czy ten koncert to nie u Was?

Czytaj więcej

Pod dachem nieba — wystawa prac

Materiał promocyjny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

W piątek (4 listopada) o godz. 17.00, w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „Pod dachem nieba. I Plener artystów plastyków z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Kłóbka 2022”.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Koncert Requiem w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 2019 r., fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W refleksyjny nastrój przed Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wprowadzą nas m.in. artyści Filharmonii Pomorskiej i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - obie instytucje zapraszają w najbliższy weekend na Requiem Mozarta.

Czytaj więcej

Niech żyje muzyka! Nagrodziliśmy najlepszych artystów

Wręczenie nagród z okazji Dnia Muzyki, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Piętnaścioro artystów odebrało we wtorek (25 października) z rąk wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego nagrody zarządu województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Wśród wyróżnionych perkusiści, skrzypek, fagocista, harfistka, wykładowcy akademiccy oraz prezesi stowarzyszeń, w których muzyka gości na co dzień. Uroczystą galę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni (powiat golubsko-dobrzyński) uświetnił występ Bartłomieja Weznera (fortepian) i Moniki Skruszewicz (skrzypce).

Czytaj więcej

Z Arentowiczem przez dawny Włocławek — oświetlenie miasta, zajęcia mieszczan, karczmy

fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

28 października 2022 r. o godz. 17.00, w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19, odbędzie się siódme z cyklu dziesięciu spotkań historycznych poświęconych dziejom Włocławka, przygotowanych w oparciu o wydaną w 1928 r. publikację pt. „Z dawnego Włocławka”, autorstwa Zdzisława Arentowicza.

Czytaj więcej

LXI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Pola Negri – gwiazda międzywojennej kinematografii

Pola Negri, fot. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza 27 października na kolejne Spotkanie z Historią u Hoffmana. Niewątpliwie Pola Negri (właść. Apolonia Chałupiec) jest jedną z najbardziej znanych postaci wywodzących się z naszego regionu. Była gwiazdą filmową światowego formatu. Jej spektakularna kariera, będąca niewątpliwie zasługą ciężkiej pracy i talentu scenicznego, do dziś inspiruje. W szczycie swojej kariery stała się, kimś w rodzaju celebrytki. Rzesze wielbicieli – kinomanów śledziło jej karierę i „ploteczki” z życia prywatnego. W arkana tej szalenie niezwykłej postaci wprowadzi nas znawca tematu prof. Mariusz Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Czytaj więcej

Żywot pieśni, pieśni żywota: Pieśni o śmierci – wspólne śpiewanie w Muzeum Etnograficznym

Materiał promocyjny Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza 27 października o godz. 18:00 na 49. spotkanie z cyklu Żywot pieśni, pieśni żywota, który przywołuje ludowy zwyczaj wspólnego śpiewania pieśni związanych z ważnymi momentami życia, obrzędowego i rolniczego kalendarza chłopów.

Czytaj więcej

Weekend z kulturą

Backstage opery „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany,  fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Bydgoski Festiwal Operowy dobiega końca. W najbliższy weekend Opera Nova zaprasza na zaskakujący finał festiwalu. Wystąpią artyści Štatnej Opery ze słowackiej Banskiej Bystrzycy ze „Sprzedaną narzeczoną”. Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają również na muzyczne warsztaty i koncerty.

Czytaj więcej

Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone