Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Jak często Twoja rodzina je razem? Lubicie wspólny czas przy stole?

Porozumienie od kuchni - ilustracja

Rodzinne posiłki, sprzyjają nawiązywaniu więzi, pomagają przetrwać rodzinne kryzysy i ogólnie wspierają utrzymywanie dobrych relacji w rodzinie.

 

Wspólne posiłki stanowią bardzo ważny element życia rodzinnego, w którym najważniejszym czynnikiem, jest nie tyle samo jedzenie, co wspólnie spędzony czas w gronie rodziny.

 

Wspólne posiłki są zdrowsze i zmniejszają ryzyko chorób i otyłości. Dzieci podejmują lepsze decyzje żywieniowe - jedzą więcej owoców i warzyw, mniej potraw smażonych i piją mniej napojów gazowanych.

 

Wspólne posiłki sprzyjają rozwojowi umiejętności rozmowy, umiejętnościom komunikacyjnym, uczą cierpliwego słuchania, wyrażania opinii bez urażania rozmówcy. Wspólne posiłki wpływają na lepsze wyniki w nauce u dzieci i wzrost zasobu słownictwa.

 

Wspólne posiłki są czynnikiem pozytywnie wpływającym na atmosferę - sprzyjają pozytywnemu nastawieniu do życia nie tylko u nastolatków, zmniejszają nasz ogólny poziom stresu, co zwiększa naszą wyrozumiałość względem siebie nawzajem. Wspólne posiłki to większa stabilność emocjonalna i odporność psychiczna dzieci.

 

Wspólne rytuały tworzone przez rodzinę w trakcie posiłków rozwijają poczucie jedności, tożsamości i więzi, pomagają ustabilizować życie rodzinne, tworząc pewną tradycję, chroniącą dzieci przed zaangażowaniem się w zachowania wysokiego ryzyka. To dobra okazja by budować silne więzi, które pomogą w przezwyciężeniu trudności.

 

Telewizor, telefony komórkowe, komputer muszą poczekać! Zadbaj o wspólny czas przy stole.

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych
kwiecień 2021 rok

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone