Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

  • Start
  • Informacje Departamentu

Informacje Departamentu

KRAJEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY I NADLEŚNICTWO RUNOWO W OBIEKTYWIE – KONKURS ROSTRZYGNIĘTY!

Wystawa prac konkursowych (Fot. Archiwum KPK)

Dnia 16 listopada 2022 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej KPK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. "Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie". Konkurs skierowany był do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmujących się amatorsko fotografią przyrody. Tematem było środowisko przyrodnicze i krajobraz kulturowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Runowo. W konkursie wzięło udział 24 uczestników, którzy nadesłali ponad 100 fotografii.

Czytaj więcej

Październik pod znakiem krajobrazu

Zdjęcie grupowe przy Ośrodku edukacji ekologicznej GLPK (fot. GLPK)

Październik w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym upłynął pod znakiem zajęć edukacyjnych, poruszających głównie tematykę ochrony krajobrazu oraz dbałości o otoczenie, w którym żyjemy. Zagadnienia te nie bez przyczyny stały się tematem przewodnim. To właśnie w październiku, a dokładnie 20 października obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Krajobrazu”. W ramach obchodów tego święta, w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym w dniach 17-21 października 2022 r. odbył się cykl warsztatów edukacyjnych pn. „Młodzieżowy Tydzień Krajobrazowy”.

Czytaj więcej

To był magiczny dzień

Dzień krajobrazu w TPK - o grzybach w rezerwacie przyrody Ustronie. Fot. Rafał Borzyszkowski

22 października zorganizowaliśmy w naszym parku spacer krajobrazowy pod hasłem: Krajobraz: doświadczam w pełni. Wyruszyliśmy z borowiackiej miejscowości Krąg przez osady Kameron i Konewki do rezerwatu przyrody Ustronie. Spowity mgłą rezerwat był magicznym doświadczeniem, chociaż obchodziliśmy go wzdłuż granicy ze względu na zakaz wstępu na jego teren.

Czytaj więcej

Krajobraz doświadczyliśmy w pełni!

Dzień Krajobrazu-prelekcja w siedzibie KPK fot. Archiwum KPK

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest świętem ustanowionym przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzi się go 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Czytaj więcej

22 października br. Tucholski Park Krajobrazowy zaprasza na spacer z okazji Dnia Krajobrazu

Plakat - spacer z okazji Dnia Krajobrazu

Spacer krajobrazowy rozpocznie się w północno-wschodniej części Tucholskiego Parku Krajobrazowego w borowiackiej wsi Krąg. Wieś położona jest pomiędzy dwoma jeziorami Długie i Okrągłe, w której do dnia dzisiejszego zachował się unikatowy drewniany zespół budynków z XIX wieku. Większość z nich to stare drewniane chałupy, z których kilka krytych jest strzechą. Zachowane do dzisiaj chałupy są  bez wątpienia klejnotami borowiackiego budownictwa ludowego.

Czytaj więcej

Grzybobranie w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Najmłodsi uczestnicy fot. Archiwum KPK

W piątkowe słoneczne przedpołudnie, 14 października 2022 r., odbyło się Grzybobranie – akcja zorganizowana wspólnie przez Nadleśnictwo Lutówko, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sępólnie Kraj. i Krajeński Park Krajobrazowy. W akcji wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci. Obecni byli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Czytaj więcej

Dzień Krajobrazu 20 października „Krajobraz – doświadczam w pełni”

Widok ze Wzgórza Wilhelma fot. Archiwum KPK

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu Krajeński Park Krajobrazowy we współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica oraz Instytutem Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizuje spacer krajobrazowy na Wzgórze Wilhelma.

Czytaj więcej

Wystawa „Grzyby” Tucholskiego Parku Krajobrazowego w Toruniu

grzybowe pieczątki cieszą się powodzeniem fot. Rafał Borzyszkowski

13 października 2022 r. w Toruniu odbyła się wystawa grzybów zorganizowana przez Tucholski Park Krajobrazowy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu oraz Polskim Towarzystwem Mykologicznym. Świeże okazy grzybów zaprezentowano przed „Karczmą u Damroki” przy Muzeum Etnograficznym.

Czytaj więcej

„Młodzieżowy tydzień krajobrazowy” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Młodzieżowy tydzień krajobrazowy - grafika promocyjna (autor GLPK)

Wzorem ubiegłego roku, w dniach 17-21.10.2022 r. w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym odbędą się obchody „Międzynarodowego Dnia Krajobrazu”. Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy z inicjatywy Polski na dzień 20 października, dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Ideą wydarzenia jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie czynników kształtujących krajobraz oraz potrzeby większej dbałości o otoczenie, w którym żyjemy.

Czytaj więcej

Dzień Krajobrazu

Plakat - Dzień Krajobrazu

20 października 2022 r. Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zapraszają do wspólnego świętowania Dnia Krajobrazu w siedzibie Parku, przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. W godz. 10:00-14:00 zorganizowane zostaną zajęcia ekologiczne dla mieszkańców oraz zwiedzanie ekspozycji przyrodniczo-historycznej. Dla uczestników przewidziano warsztaty plastyczne i konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzania Mysiej Wieży przez cały czas trwania wydarzenia.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone